Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Monopol dolaru je pro mnohé nespolehlivý a nebezpečný, řekl Putin

Monopol dolaru je pro mnohé nespolehlivý a nebezpečný, řekl Putin

Ruská ekonomika se musí odpoutat od dolaru, jehož monopol je pro mnoho zemí světa nevěrohodný a nebezpečný, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Chceme se osvobodit od tohoto břemene
9. května 2018 - 10:10

V komentáři k vystoupení šéfa komunistické strany Gennadije Zjuganova na zasedání Státní dumy s ním Putin souhlasil, že je nutné snížit závislost rublu na dolaru. „Já v zásadě souhlasím. Nejde jen  o odpoutání se od dolaru, hovoříme o potřebě zvýšit naši ekonomickou suverenitu ... Ale není to lineární příklad řešení. Ropa se na burze obchoduje v amerických dolarech,“ poznamenal.

„Samozřejmě, že promýšlíme, co je třeba udělat, abychom se osvobodili od tohoto břemene. Navíc naši partneři (USA a Západ) nám pomáhají tím, že zavádějí nezákonné sankce, porušují zásady mezinárodního obchodu, proto celý svět vidí v monopol amerického dolar jako nespolehlivý, a je pro mnohé nebezpečný. A nejedná se jen o nás," pokračoval Putin.

Telepolis: USA pronásledují Rusko, aby udržely hegemonii dolaru!

Prezident poznamenal, že v předchozích desetiletích Rusko doufalo, že bude dodržovat deklarované zásady v oblasti světového obchodu a světové ekonomiky, což bylo „poněkud naivní". „A nyní vidíme, že pravidla WTO jsou velmi často porušována omezeními z politických důvodů, které  nazývají sankcemi. Přičemž zavádí stále nové a nové, aby si zajistili konkurenční výhodu. Čím jinak objasnit, řekněme, otázku hliníku a metalurgie obecně? Samozřejmě pouze tím," zdůraznil Putin.

Podle něj ale může Rusko i využít sankční posedlost USA a například je nahradit na čínském trhu. Pokud Čína zavede v odpovědi na americké sankce protiopatření vůči americkému vepřovému, tak se pro Rusko otevírá tento obrovský trh, o nějž už několik let usiluje, dodal Putin.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)