Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Moskva bude považovat jakýkoli útok na Bělorusko jako útok na Rusko

Moskva bude považovat jakýkoli útok na Bělorusko jako útok na Rusko

Ruský velvyslanec v Minsku Michail Babič v rozhovoru pro běloruský televizní kanál Bělorusko 1 uvedl, že „Moskva bude považovat jakýkoli vojenský útok na Bělorusko jako útok na Rusko“.

Michail Babič, nový ruský velvyslanec v Bělorusku
22. října 2018 - 06:20
.
"Velmi důležitým signálem, jak pro běloruské partnery, tak i pro ty ostatní je, že jakýkoliv útok na Bělorusko, bude považován za útok na Rusko se všemi následky," uvedl Michail Babič, nový ruský velvyslanec v Bělorusku v hlavním pořadu běloruské televize.

Mimořádný ruský velvyslanec reagoval  tak v rozhovoru na plány Polska na vybudování stálé americké vojenské základny v Polsku.

Andrzej Duda navrhnul Donaldu Trumpovi při návštěvě Bílého domu, že "Polsko chce, aby Spojené státy zřídily trvalou vojenskou základnu ve své zemi a dodal, že by se mohla jmenovat Fort Trump".
Jak se shodují odborníci, tak do Běloruska byl vyslán nový "guvernér-generál", aby se postaral o spojenecký, ale svrchovaný stát.  Babič je silný politik a tvrdý muž se silným vlivem v ruské politice, stal se 24.srpna mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ruské federace jako zvláštní zástupce prezidenta Ruska pro rozvoj obchodních a hospodářských vztahů s Běloruskou republikou.

Před jeho jmenováním došlo 23.srpna k pravidelnému setkání Putin-Lukašenko, kde oba prezidenti řešili vztahy mezi oběma státy, které podle běloruského prezidenta v poslední době „drhnou“ a to především v ekonomické oblasti. Na jednání v Soči došlo ke shodě a byly „odstraněny potíže s blokováním dodávek masa a mléka“. Byla řešena bilance zásob ropy na příští dva roky.

Oba prezidenti také reagovali na novou militarizaci v blízkosti běloruských hranic.Výsledkem jejich jednání bylo i jmenování nového velvyslance v Minsku a jeho prohlášení o ochraně Běloruska.

(rp,prvnizpravy.cz,tvr.by,foto:arch.)