Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Nation: Ve vztahu s Ruskem ignoruje Washington názory voličů!

Nation: Ve vztahu s Ruskem ignoruje Washington názory voličů!

Zpravodajské služby již dlouho hrají důležitou roli ve světové politice, napsal profesor Stephen Cohen na stránkách The Nation.

Ilustrační foto
21. října 2018 - 11:05

A i kdybychom předpokládali, že příběh o „ruském zásahu" nebyl vyfabrikován, zůstává otázka, zda se to stalo „na objednávku Putina" nebo aby se očernil. Zejména s ohledem na skutečnost, že v politických kruzích Spojených států se Trumpův záměr „spolupracovat" s Ruskem setkal s nepřátelstvím - i když k tomu neexistuje žádná skutečná alternativa, uvedl v článku.

Tajné služby již dlouho hrály důležitou, ne-li vždy prominentní roli v mezinárodní politice a nedávné události to jasně potvrzují, napsal Stephen Cohen, čestný profesor ruské a politické vědy na Princetonově a Newyorské univerzitě, v článku v The Nation. Z nejznámějších mezinárodních skandálů týkajících se tajných služeb připisuje notoricky známému „russiagate" ve Spojených státech, otravě dvojitého agenta Skripala ve Velké Británii a zabití opozičního novináře  v konzulátu Saúdské Arábie v Turecku. Dokonce i když se neponoříte do všech problémů vyšetřování, zůstává otázka: byly tyto operace uspořádány „osobně prezidentem Putinem" nebo korunním princem Saúdské Arábie, jak tvrdí jejich oponenti, nebo byly provedeny „silami, která jsou mimo jejich kontrolu", aby je očernily, napsal.

Není žádným tajemstvím, že „utržení agenti" již dávno vyvíjeli spoustu zločineckých operací a poměrně často za účelem zisku a některé z těchto operací měly i upřímný politický motiv, poznamenal autor. Například s jistotou je známo, že sovětské a americké zpravodajské služby (alespoň některé skupiny agentů) brzdily „politiku uklidnění" Eisenhowera a Chruščeva na počátku šedesátých let a také se snažily zabránit oficiálnímu uznání vedením Sovětského svazu Západního Německa.
 
Podle autora se i v naší době objevuje otázka: nebyly „vraždy" Skripala nebo Chášukdžího podobnými „operacemi psanců"? Tyto trestné činy mohli provést, a to s využitím určitých zvláštních služeb nebo jejich jednotlivých zaměstnanců, odpůrci domácí či zahraniční politiky, prováděné představiteli Ruska a Saúdské Arábie, uvedl článek. „Motivace je principiální a možná jediná otázka. Proč Putin nařídil podobnou operaci ve Velké Británii právě ve chvíli, kdy jeho vláda v souvislosti s nadcházejícím Světovým pohárem uskutečňovala rozsáhlou PR kampaň v zahraničí?“ klade otázku Cohen. Není také zcela jasné, proč saúdský korunní princ ohrozil svoji pověst „osvíceného vůdce-reformátora" na mezinárodní scéně záhadným příběhem vraždy opozičního novináře.
 
„Stejně jako v případě tajných, podstrčených a dezinformačních operací tajných služeb nemáme žádné důkazy ani upřímné přiznání, bez nichž není možné provést důkladnou studii těchto otázek. Avšak výše uvedené úvahy jsou samozřejmě dostatečným důvodem, aby se nespěchalo se závěry, na čož hřeší mnozí američtí odborníci," zdůraznil článek.


Pro nikoho není žádné tajemství, že v politických kruzích v USA byl Trumpův záměr „spolupracovat s Ruskem" brán nepřátelsky - včetně tajných služeb USA, včetně CIA a FBI, a dokonce i v jeho vlastní administrativě. Jakou alternativu však mohou Trumpovi oponenti skutečně nabídnout, kromě spolupráce? Pouze přísnější sankce a ještě více „drtících" ekonomických sankcí, u nichž je nepravděpodobné, že by byly prospěšné, autor uvádí: „Obecně platí, že sankce se více podobají výbuchu hněvu a pouliční hrubost,  než skutečná národní bezpečnostní politika, a proto jsou často kontraproduktivní."
 
Skutečnost, že obchodní bilance Ruska nedávno překročila 100 miliard dolarů, svědčí o neúčinnosti sankcí. Světové ceny ropy a plynu, hlavní produkty ruského vývozu, již přesáhly 80 dolarů za barel a kubický metr - zatímco federální rozpočet Ruska počítal s cenou 53 dolarů, připomněl The Nation. Příznivci sankcí se chlubili tím, že svrhli rubl. Ale kombinace vysokých cen ropy se slabým rublem, přestože zhoršuje obtíže obyčejných občanů, je zároveň ideální pro ruský stát a velké exportní společnosti. Prodávají zboží v zahraničí za „nafouknutou" měnu a doma hradí své provozní náklady v levných rublech. Tímto způsobem profitují v plném rozsahu," poznamenal Cohen.

Sankce Kongresu pomohly Putinovi „přesvědčit" ruské oligarchy, aby navrátili kapitál ze zahraničí, uvedl materiál. To, co se dlouhá léta nedařilo Kremlu, byly schopny učinit sankce: v roce 2018 se podle různých odhadů se do Ruska již vrátilo na 90 miliard dolarů a jiní podnikatelé mohou následovat tento příklad, napsal The Nation. Navíc nové prostředky do rozpočtu pomohou Putinovi udržet si popularitu i na pozadí nepopulárních sociálních opatření, míní autor: „Kreml může nyní dát další příjmy na zvýšení důchodů nebo dalších sociálních dávek."
 
Zároveň se zdá, že americký Kongres nemá „nic pro Rusko, kromě sankcí" a čistě „rituální" schůzky a slyšení, kde nezměněnou politiku Washingtonu chválí ti samí známí „odborníci", zdůraznil článek. Je načase, aby pečlivě přemýšleli o alternativách, nalého autor: „Existuje mnoho skutečných odborníků - a ti věří, že je čas změnit přístup k Moskvě".

 
Všechny tyto alarmující události - a ve skutečnosti nová studená válka mezi Spojenými státy a Ruskem - se odvíjejí na úrovni mocenských elit, ať už v politice, médiích nebo v tajných službách, uvedl Cohen: „Na mínění voličů se nikdy neptají". A přitom ti ne vždy schvalují aktuální politiku.
 
V srpnu uskutečnil Gallupův institut pravidelný průzkum veřejného mínění, během kterého u obyčejných Američanů zjišťoval, jakou politiku preferují vůči Rusku - a 57% dotázaných uvedlo, že by chtěli „zlepšit" vztahy s Ruskem. Zatímco pro další „přitvrzení sankcí" se vyslovilo jen 36%. Na druhé straně obyčejní Rusové upravují svůj postoj k Americe pod vlivem politiky: podle nedávného průzkumu se dvě třetiny Rusů již v USA vidí „nepřítele číslo jedna", zatímco přibližně tři čtvrtiny považují Čínu za přítele, napsal The Nation. „Budou se tyto skutečnosti zohledňovat alespoň u jednoho z politiků, kteří hodlají v roce 2020 stát se prezidentem Spojených států z Demokratické strany?" uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)