Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Nechutná provokace k 75.výročí osvobození Osvětimi

Nechutná provokace k 75.výročí osvobození Osvětimi

V Lipsku neznámí lidé v pondělí vyvěsili izraelskou vlajku na komíně ve výšce asi 40 metrů!

Izraelská vlajka na komíně
28. ledna 2020 - 07:20

Jen v Osvětimi bylo národními socialisty zavražděno více než milion lidí. Většina z nich byli Židé. Holocaust stál životy celkem asi šesti milionů Židů. Byli zastřeleni, zemřeli hlady, nemocemi a vyčerpáním nebo byli zavražděni v plynových komorách. Jejich těla byla spálena.

Přestože jsou oběti holocaustu primárně připomínány na celém světě, izraelská vlajka zavlála na komíně továrny v Torgauer Straße 76, která od pádu Berlínské zdi je zavřená.

„Jsem zděšen, že zde dochází  k takovým provokacím,“ řekl Andres Iglesias-Frey (53), který objekt získal od bývalého VEB Galvanotechnik Leipzig v roce 2011.

„Ale zatím není jasné, kdo to udělal. V každém případě je to provokace.“    

Německé zastupitelství  chce zahájit vyšetřování  ve věci „podněcování k rasové nenávisti“  za vyvěšení izraelské vlajky na komíně opuštěné továrny v Lipsku při výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Tento nacistický tábor v dnešním Polsku byl osvobozen 27. ledna 1945 Rudou armádou.

Hasiči a kriminální policie dokázali vlajku odstranit během dne.


V Pirně poblíž Drážďan policie také oznámila, že zahájila vyšetřování 23leté německé dívky, která použila pozdrav Heil Hitler v tento výroční den, jak uvedli svědci.
(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)