Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

New York Times: Olympijské hry bez Ruska - jako maso bez soli a pepře!

New York Times: Olympijské hry bez Ruska - jako maso bez soli a pepře!

„Olympijské hry bez ruského týmu bude vypadat maso bez soli a pepř,“  řekl ruský trenér Alexej Mišiin a novinář The New York Times s tím naprosto souhlasí.

Adelina Sotnikova je obviněna, ale bez důkazů
21. října 2017 - 04:20

Ruský tým má šance, aby získal všechny medaile v ženském krasobruslení, může získat zlato ve skupině i v párech, ale Mezinárodní oplympijský výbor (MOV) stále vyčkává s rozhodnutím, zda umožní účast národního týmu a za jakých podmínek.

Olympijské hry jsou stále zahaleny závojem nejistoty, která je doplněna množstvím otázek, napsaly The New York Times. Kdo má být jmenován odpovědným za užívání dopingu ruskými sportovci na hrách v roce 2014? Mají býr potrestáni ruští sportovci zákazem účasti na olympijských hrách v Jižní Koreji v roce 2018, a pokud ano, tak všem nebo jen jednotlivcům? A jakou část viny by měly nést  MOV a WADA?


Všechny tyto otázky se zejména týkají krasobruslení, které kombinuje atletiku a umění, a které publikace nazývá základním kamenem zimních olympijských her.

„Olympijské hry bez ruského týmu budou vypadat jako maso bez soli a pepře," řekl ruský trenér Alexej Mišin. A podle autora má pravdu, protože Rusko má čanci získat všechny tři medaile v krasobruslení žen na nadcházejících olympijských hrách. Ostatně sovětské a ruské dvojice s výjimkou jednoho případu získaly všechno zlato ve všech olympijských hrách od roku 1964.

Nyní se Mezinárodní olympijský výbor snaží rozebrat, zda stojí za to potrestat ruský tým za obvinění z dopingu. Představitelé antidopingových agentur z různých zemí za to MOV kritizovali a přirovnali akce výboru s „kopáním do plechovky na ulici“. Vyzývají MOV, aby zakázal účast Ruska na olympijských hrách v roce 2018 a umožnil ji pouze těm sportovcům, kteří dokázali svoji nevinu - pod neutrální vlajkou.

„Oznamovatel“ dopingového systému Grigorij Rodčenkov se sám postavil za ruské sportovce tím, že sportovci v Rusku jsou v mnoha ohledech sami oběťmi situace, protože nemají na výběr a musejí prostředek vzít. Americký krasobruslař Nathan Chen, který má šanci vyhrát zlato na této olympiádě, se rovněž vyslovil ve prospěch svých ruských konkurentů. Řekl, že by chtěl vidět Rusy na soutěžích.


Jak poznamenal autor článku, padá podezření i na Adelinu Sotnikova, která vyhrála ženský program na olympijských hrách, ale žádný důkaz její viny není. Na hrách v Jižní Koreji bude favoritkou na zlato dvojnásobná mistryně světa Evgenije Medveděvová. Podle jejího trenéra abslovuje dopingovou zkoušku při každé události a dále pětkrát nebo šestkrát do roka, takže mohou přijít klidně s dopingovou zkouškou v půl šesté ráno.

Ruští sportovci budou muset žít ještě řadu let s obviněními z dopingu, uzavírá The New York Times.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)