Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

New York Times uviděly v Trumpovi komplice vraždy saúdského novináře!

New York Times uviděly v Trumpovi komplice vraždy saúdského novináře!

Pravděpodobnou smrtí saúdského novináře a disidenta Jamala Chášukdžího je mimo jiné vinem Donald Trump, napsal David Leonhardt, novinář New York Times.

Ilustrační foto
20. října 2018 - 04:20

Podle něj autoritářské režimy na celém světě získávají na síle, protože Trump se nestará o jednu z důležitých amerických misí - chránit demokratické hodnoty a lidská práva po celém světě.

Všechny dostupné důkazy naznačují, že Saúdská Arábie zabila na svém velvyslanectví v Turecku známého disidenta Jamal Chášukdžího, uvedly NY Times. Také ruská vláda je v posledních letech "podezřelá ze zapletení" do smrti několika "kritiků režimu" a vedoucí Interpolu byl zatčen v Číně.

„Autoritářské režimy" po celém světě působí „odvážnější" kvůli „flirtování" Donalda Trumpa s nimi. Prezident Spojených států podle publikace vůbec nevykazuje závazek vůči takovým základním hodnotám demokracie, jako je svoboda a lidská důstojnost. Naopak povzbuzuje autoritářství a násilí svým jednáním a chováním.

„Nemůžete vinit jen Spojené státy za rostoucí počet politických represí po celém světě, ale Spojené státy samozřejmě jsou za to zodpovědné. Trump se stará jen o to, jak ho ostatní lídři přijímají - a jak zacházejí se svými lidmi, žna to kašle," cituje NY Times z článku Washington Postu. Proto reakce prezidenta na případ Chášukdžího není překvapující.

 
Co může udělat Washington, pokud se rozhodne potrestat Saúdskou Arábii? Mezi možnostmi, jak deník píše, jsou sankce na ropu - nejdůležitější exportní položku pro Saúdy. Nicméně, jak je uvedeno v článku, je nepravděpodobné, že Spojené státy na to půjdou, neboť Trump naprosto nepotřebuje prudký nárůst cen ropy před předběžnými volbami do Kongresu.
 
Na závěr NY Times cituje výňatky z článku, který vydal Washington Post a údajně poslední článek Jamala Chášukdžího. V něm mimo jiné píše, že mezinárodní společenství přestalo reagovat na útoky saudských úřadů na tisk.


Ovšem americký tisk není ani v tomto případě schopen překročit svůj stín. Jinak by totiž musel napsat, že nejde jen o jednu brutální vraždu. Ale celkově o odpudivost arabské feudální dikrtatury. A že je nutné za trest zrušit zbrojní dohodu Spojených států se Saúdskou arábií ve výši 100 miliard dolarů. Ale na to si nikdo netroufne, ani The New York Times. V podstatě jde tedy jen o to, že pod záminkou vzletných slov o demokracii a lidských právech je třeba „vykoupat“ nenáviděného Trumpa.

Ten si jistě kritiku zaslouží, ale v daném případě jen pokračuje v letité odpudivé a pokrytecké v politice všech administrativ USA, které se vždy bratřily s nejhoršími vražednými diktaturami, a těmi arabskými (které vyvážejí a financují džihádistický islám a terorismus), jako Saúdská Arábie, zvláště.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)