Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

NI: Rusko všechny předběhlo - „revolučním" robotickým tankem!

NI: Rusko všechny předběhlo - „revolučním" robotickým tankem!

Ruské robotické komplexy „Uran“ se odtrhly od hlavní soutěže a jsou schopné změnit rovnováhu sil v konfliktech budoucnosti, napsal pozorovatel Eugene Chow pro časopis The National Interest.

Ruský robotický tank "Uran - 9"
15. května 2018 - 10:15

Analytik konstatoval, že ruské robotické tanky již byly testovány v boji. Nedávno ruské ministerstvo obrany uvedlo, že komplexy "Uran-6" a "Uran-9" se osvědčily v Sýrii. Zejména  „Uran-6“ se účastnil odminování Palmyry, a umožnil zachránit stovky životů civilistů. Testy „Uranu-9“, který má silnou výzbroj, nebyly resortem sděleny, ale stejně jako jiné moderní ruské zbraně v Sýrii pravděpodobně také absolvovaly test úspěšně, konstatoval Chow.

USA a Čína rovněž vyvíjí robotické tanky, ale na rozdíl od Ruska, tyto země stále hodnotí možnosti jejich uplatnění, a pokoušejí se odstranit nedostatky svých projektů, uvedl článek.

Focus Online: Ruský tank "Armata" není papírovým tygrem!

„Jak ukázal „Uran-9“, technologická éra bezpilotních tanků již nastala, jedinou otázkou je, jak s nimi světové armády budou nakládat. Rusko si je vyzkoušelo dříve než ostatní, a jeho další kroky mohou mít vážné důsledky pro ostatní země,“ upozornil expert.Robotický komplex "Uran-6" je určen pro odminování, "Uran-9" - pro průzkumné a palebnou podporu jednotek na bojišti. Robot má impozantní palebnou sílu: je vybaven protitankovými řízenými raketami „Ataka", 30 milimetrovým automatickým kanónem 2A72 a kulometem ráže 7,62 mm. „Uran-9" je také integrován do jediného systému taktického řízení a má ochranu proti neoprávněnému přístupu a aktivitám radioelektronického boje.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)