Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

„Pitka“ vojáků Bundeswehru v Litvě skončila v nemocnici

„Pitka“ vojáků  Bundeswehru v Litvě skončila v nemocnici

Nasazení NATO v Litvě je považováno za jednu ze stěžejních misí Bundeswehru. Při exkurzi do města došlo k trapnému incidentu - nakonec vše řešila policie.

Vojáci Bundeswehru při cvičení
15. října 2017 - 07:20

Během minulého týdne došlo v Litvě k trapnému chování vojáků. Podle informací týdeníku Der Spiegel skončil jeden německý voják po incidentu v nemocnici.

Po prvním šetření případu policie sdělila, že zde došlo k incidentu mezi dvěma těžce opilými vojáky z Bundeswehru, ve dvě hodiny ráno se uskutečnila veselá oslava v hospodě ve městě Rukla. Konflikt přerostl do divokého boje. Dva vojáci museli být násilím odtržení a policie pokračovala dál v řešení konfliktu. Zraněného vojáka museli policisté převézt do místní kliniky, ostatním vojákům doporučili odchod do kasáren.


Bundeswehr je v Litvě účasten s asi 500 vojáky v rámci mise NATO o zajištění bezpečnosti pobaltských zemí. Vybudování tzv. "Enhanced Forward Presence" bylo zahájeno po anexi Krymu Ruskem.

Incident v Litvě je pro vojáky nešťastný. Před odjezdem byli vojáci výslovně poučeni, aby se chovali slušně, zejména při vycházkách do města, aby neohrozili pověst vojáků NATO a Bundeswehru při  zahraniční misi.

Opatrnost má politické pozadí. Bundeswehr se obává, že by se Rusko mohlo pokusit o hlášení údajného nebo skutečného pochybení vojenského sentimentu vůči misi NATO.

Právě na začátku mise na jaře se neznámé osoby pokoušely očernit německé ozbrojené síly falešnými zprávami o údajném znásilnění litevské dívky německými vojáky. Poté se objevily další menší pokusy o šíření takzvaných falešných zpráv o Bundeswehru.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel, foto:arch.)