Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Regionální radě ve Lvově navrhli zakázat vítr z východu!

Regionální radě ve Lvově navrhli zakázat vítr z východu!

Zástupce vedoucího největší frakce v ukrajinském parlamentu „Bloku Porošenko“ Alexej Gončarenko navrhl poslanců krajského úřadu ve Lvově zakázat vítr z východu.

Ilustrační foto
21. září 2018 - 11:04

Učinil tak poté, co ve středu se krajská rada ve Lvově rozhodla zakázat veřejné užívání „kulturního produktu ruského jazyka" v regionu. Za tímto účelem se plánuje vytvoření ad hoc pracovní skupiny, jejíž členové budou provádět „práci v terénu" s obyvatelstvem. Poslanci Lvova plánují rozšířit zákaz na celou Ukrajinu. Zejména chtějí apelovat na kolegy z Nejvyšší rady s návrhem na zákaz veřejného rozmnožování „audiovizuálních děl" v ruštině.

Gončarenko poznamenal, že čím blíže k volbám, tím více absurdit. „Kde není ruský jazyk – tam není ruský svět“ - to je naprosto debilní manipulace, zdůraznil.

„V Oděse, Charkově, Dněpru, Kyjevě, mnoha městech a vesnicích na Ukrajině mluví rusky, a nejsou tam žádný ruský svět, je to Ukrajina .... No, páni poslanci krajského úřadu ve Lvově, dám vám další „úspěšné“ mediální řešení - zákaz větru z východu. Ten přináší vzduch ze země agresora, a to, jak víte, není možné tolerovat!“ napsal Gončarenko na své stránce na Facebooku.


V lednu 2015 přijala Nejvyšší rada prohlášení, v němž se Rusko označlo za „zemi agresora“, neboť Kyjev tvrdí, že zasahuje do záležitostí Ukrajiny, a je účastníkem konfliktu v Donbasu. Důkaz o tom nebyl poskytnut. Rusko tyto výroky označilo za “veřejné nepodložené insinuace“.  

Ukrajinský poslance sice ironizuje své kolegy ve Lvově, ale je to právě jeho strana a vláda, která spustila celou řadu protiruských akcí, od zákazu ruštiny až po zákazy filmů, knih časopisů, sociálních sítí v ruštině, bez ohledu na to, že ruštinu používá nejméně třetina obyvatel Ukrajiny. A právě ukrajinský šovinismus vedl ke vzbouření ruskojazyčného obyvatelstva na jihovýchodě Ukrajiny a k odtržení Krymu.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)