Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Útok z 11. září byl v režii Orwella

Roček: Útok z 11. září byl v režii Orwella

Prevenci na amerických letištích 11. září 2001 v den leteckých teroristických útoků, svazoval orwellovský syndrom, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Útok na Světové obchodní centrum v New Yorku
12. září 2018 - 12:37

Všichni, kdo uměli psát, tehdy mudrovali, že by ke štouchnutí dvou letadel do mrakodrapů v New Yorku a k zaparkování jednoho letadla do baráku Pentagonu, nemuselo vůbec dojít. Selhaly tajné služby i ostraha letiště.

V roce 2003 v interní studii „O samozřejmostech“ o terorismu a souvislostech budoucích válek, jsem upozornil, že teroristický útok musíme posuzovat očima okamžiku, kdy k němu došlo.

V poklidném 10. září by byla protiteroristická opatření na letištích v USA přijatá po 11. září naprosto nepřijatelná. Křičela by orwellovským syndromem. Byla by označována za hysterii bezpečnostního aparátu. Nebyl hmatatelný důvod k mimořádným bezpečnostním opatřením.

Preventivní hysterie se nenosila

Koncem roku 2003 se objevily informace, že opět hrozí nebezpečí, teroristickému útoku s pomocí letadel. Nastala by super opatření kolem Vánoc 2003, kdyby nedošlo k útoku z 11. září 2001?

Tvrdá opatření na letištích v USA den před teroristickým útokem by byla pokládána 10. září 2001 přímo za absurdní, neamerická, antidemokratická, za naprosto hysterická a xenofóbní. Neboť by došlo k tomu, co na Vánoce 2003: Některé lety byly rušeny či výrazně zpožděny, na mnoha místech byla bezpečnostní opatření mimořádně přísná. Kromě toho v USA začaly s odebíráním otisků prstů a fotografováním cizinců.

Jak by tvrdá opatření lidé přijali v čas klidu 9. nebo 10. září 2001? Orwellův román „1984“ popisuje stát absolutního špehování. Od této představy je odvozen Orwellovský syndrom. Je přiřazován ke každému opatření, které omezuje svobodu člověka více, než strach z toho, co by se mohlo stát, kdyby nepříjemné bezpečnostní omezení neexistovalo.

To platí v rovině vnitřní i vnější (vojenské) bezpečnosti. Podobně jako populističtí ekologisté přemrštěně brojí proti technickým změnám a zásahům do krajiny, demokratičtí (liberální) populisté viděli v bezpečnostních opatřeních především ohrožení svobody lidského jedince.

Tehdejší opatření z 11. září 2001 je proto nutné hodnotit jako běžná. Nic nenasvědčovalo tomu, že se právě připravuje několik skupin sebevrahů na teroristickou misi.


Volnoběh mezi námi

Z hlediska bezpečnostních opatření fungoval všední organizační volnoběh. Již týdny a měsíce předtím došlo k nedostatečnému vyhodnocování či přehlédnutí řady detailů uvnitř informační sítě (CIA, FBI a dalších mírně dobročinných spolků), které by jinak mohly vést k odhalení atentátníků.

Nedostatečná součinnost speciální služeb není fatální, ale samozřejmá čili běžná chyba v systému. A bude se vyskytovat i nadále. Ani značně rozsáhlá preventivní opatření nemusí být ani dnes dostatečně účinná.
Již v řadě případů bylo prokázáno, že by se atentátníci dostali na palubu letadel i dnes.

Takže, až dojde k dalšímu 11. září, budou mít provozovatelé mediální scény na měsíce opět postaráno o nekonečné informační Vánoce, končí komentář František Roček..

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)