Svátek má: Jindřich

Zprávy

Velikost textu:

Ruská média o nepodařeném vypuštění rakety při strategickém cvičení!

Ruská média o nepodařeném vypuštění rakety při strategickém cvičení!

Při cvičení strategických jaderných sil „Grom 2019“ došlo k mimořádné události. Deníku "Vedomosti" to sdělili dva účastníci blízcí ministerstvu obrany.

Záběr z cvičení strategických sil Ruska "Grom 2019"
21. října 2019 - 10:15

Bylo plánováno, že jaderná ponorka K-44 „Rjazan“ uskuteční dvě odpálení mezikontinentální balistické rakety R-29R (ICBM) na polygon Čiže. První vypuštění bylo provedeno 17. října. Při druhém odpálení R-29R nevyšla z odpalovacího sila. Ponorka se pak vrátila na svoji stálou základnu s nevypuštěnou raketou.

Podle zdroje může být příčinou selhání některých ponorkových systémů, které jsou odpovědné za příkaz startu.

Zvláštní komise zástupců velení Tichomořské flotily, generálního štábu námořnictva a obranného průmyslu bude muset stanovit přesné důvody mimořádné situace.

Ruské ministerstvo obrany však informaci popřelo s tím, že materiál deníku Vedomosti "neodpovídí skutečnosti".


Jaderná ponorka K-44 „Rjazan“ je poslední zbývající ve službě projektu Kalmar 667BDR ještě ze sovětské éry, která je vyzbrojena dvoustupňovými raketami na kapalné palivo R-29R, které mohou donést tři 200kilotunové hlavice na vzdálenost 6 500 kilometrů. Odborníci však poukazují na zastaralost této výzbroje.

Havárie na ponorkách mají často fatalní následky. Příkladem může být případ ruské jaderné ponorky "Kursk". Ta se potopila 12. srpna roku 2000 poté, co explodovalo palivo jednoho z torpéd a následně došlo k výbuchu hlavic dalších torpéd. Katastrofu nikdo z 118 členů posádky nepřežil.

Havárie jaderných nosičů vnesou v sobě také latentní hrozbu náhodného vypuknutí jaderného konfliktu.

Nedávno ministerstvo obrany uvedlo, že do cvičení „Grom-2019“ bylo zapojeno přibližně 12 000 vojáků, stejně jako 213 strategických nosných raket, 105 letadel, včetně pěti strategických raketových nosičů, 15 povrchových lodí, pět ponorek, 310 jednotek bojové a speciální techniky. Během tří dnů cvičení bylo vypuštěno 16 křídlatých a balistických raket.

(kou, prvnizpravy.cz, vedomosti.ru, foto: ruské mo)