Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Ruská nová bomba „Drel“ straší svými možnostmi!

Ruská nová bomba „Drel“ straší svými možnostmi!

Ruské letecké síly získají nové bojové možnosti. Jak uvedl generální ředitel společnosti "Techmaš" Vladimír Lepin letos vstoupí do výzbroje řízená bomba "Drel", která umožní útočit na nepřítele bez vstupu do zóny protivzdušné obrany.

Ilustrační foto
22. února 2018 - 11:05

Práce na takových střelách se nyní aktivně pracuje po celém světě. O tom, čeho jsou okřídlené bomby schopny a jaké jsou jejich výhody oproti raketám, napsala Ria Novosti.

První řízená bomba byla německá Henschel Hs 293, která byla použita během druhé světové války. Rádiem řízená munice s tryskovým akcelerátorem mohla doletět14 kilometrů od místa vypuštění. Kvůli Hs 293 byly téměř dvě desítky zničených lodí a nosičů spojenců. Mezi nimi byla britská vojenská loď Rohna, zničená v listopadu 1943 ve Středozemním moři. Obětí útoku bylo 1138 lidí, z toho 1015 amerických vojáků. V poválečných letech byly práce řízené munice spíše experimentální. Druhý život myšlence křídlatých bomb byl vdechnut v 90. letech minulého století se spuštěním amerického Globálního polohovacího systému (GPS), který umožnil zvýšit jejich přesnost. V posledních letech dostal Pentagon několik typů křídlatých bomb. Například GBU-39 s dosahem až 110 kilometrů a AGM-154 JSOW, schopné překonat 130 kilometrů. Podle odborníků mají moderní řízené bomby řaduz jevných výhod oproti klasické letecké munici.

„Údery na cíle bez nutnosti vstupovat do zóny aktivních ystémů protivzdušné obrany, jsou možné střelami „vzduch-země“, ale hmotnost hlavice není vždy dostatečná k výraznému poškození,“ řekl  vojenský analytik Alex Leonkov. „Konvenční bomby sledují balistickou trajektorii, a aby se nedostalo do palby, musí být letadlo ve vysoké nadmořské výšce. Řízené bomby řeší tento problém a přesně zasáhnou cíl, aniž by dopravce vstoupil do zóny protivzdušné obrany."

„Drell" vs AGM-154

Vývoj ruské řízené bomby PBK-500U „Drel" začal v 90. letech, ale munice byla testována teprve v roce 2016. Existuje názor, že práce na „Drelu" byla zpožděna kvůli zpoždění při spuštění navigačního systému GLONASS. Vedle satelitní navigace používá bomba inerciální navigační systém, ale bez družice poskytuje vysokou přesnost pouze v blízkých vzdálenostech. Maximální plánovaný dosah bomby je 30-50 kilometrů, což je třikrát méně, než jeho nejbližší americký konkurent, AGM-154B. „Drel“ (příznačně v překladu „Vrták“, pozn. red.), má však své významné výhody.

NI: Rusové připravili USA o monopol na přesně naváděné zbraně!

Bomba je vybavena patnácti samonaváděnými bombami SPBE-K, které se v cílové oblasti oddělí. Během sestupu na padáku každá z nich skenuje prostor infračervenými a radarovými senzory a zaútočí na nepřátelskou techniku na hůře chráněné horní pancíře. Americká submunice BLU-108 pro AGM-154B pracuje v podobném algoritmu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že je zaměřen na cíl jedním infračerveným kanálem a nevidí „chladné"cíle. Kromě toho ruské minibomby mohou rozlišovat cíle „přítele či nepřítele“ a mohou být být použity oblasti takzvané „kontaktní“ tankové bitvy, kdy jsou tanky obou stran jsou v těsné blízkosti. Podle vývojářů je jeden „Drel" schopen zničit až 6 nepřátelských tanků. Podle odborníků je možné, že v blízké budoucnosti budou do provozu uvedeny další typy řízených bomb, jejichžmožnosti nebudou omezeny na boj s tanky.

„Hlavní výhodou řízených bomb je, že jsou mnohem levnější oproti řízeným střelám s laserem nebo televideem, ale zároveň mají přijatelný dosah a vysokou přesnost,“ řekl RIA Novostem vojenský expert Michail Chodarenok. „Nemá smysl použít raketu za 500 tisíc dolarů na džíp, nebo děravý stan militantů. Kromě toho nízká cena umožní masivní použití takové munice, přičemž sestřelní řízené bomby je velmi obtížné."


Nicméně odborníci říkají, že i řízené bomby mají své chyby a nedostatky. Signály satelitní navigace lze snadno potlačit elektronickým bojem. Alternativní pokročilé systémy navádění mohou výrazně zvýšit náklady na střelivo, což oslabí jejich hlavní výhodu ve srovnání s řízenými raketami. Kromě toho se stále více rozšiřuje rozsah moderních prostředků protivzdušné obrany a dostat bombardér na vzdálenost 50-100 kilometrů není v současné době velký problém. Optimální oblast použití řízené bomby bude tedy s největší pravděpodobností v konfliktech střední a nízké intenzity.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)