Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

Ruská strašidelná loď s krysami na palubě „přistála“ v Kalifornii

Ruská strašidelná loď s krysami na palubě „přistála“ v Kalifornii

Ruská výletní loď Ljubov Orlov o délce 300 metrů, postavená před 40 lety v Jugoslávii pro Sovětský Svaz, vozila 20 let turisty, nyní jako vrak skončila na plážích Kalifornie.

Vrak lodi na kalifornské pláži
20. listopadu 2017 - 06:20

Na její palubě nebyli žádní turisté, ale pouze hladové kanibalské krysy.

Loď byla pojmenována po ruské herečce. Plavidlo o výtlaku 4 000 tun se plavilo po Dálném východě, potom byla loď v roce 1999 prodána a přestavěna k turistickým výpravám do Arktidy, v roce 2010 byla zabavena kvůli dluhům rejdaře v kanadském přístavu St. John's, neplacená posádka loď opustila.

Po dvou letech v přístavu bylo rozhodnuto, že loď bude dopravena do Dominikánské republiky v Karibiku, kde bude vyřazena.


Loď Ljubov Orlov  vyplula ze St. John's 23. ledna 2013 tažená remorkérem, který ji měl odvléct do Dominikánské republiky.

Ale o den později se lano přervalo a loď zmizela. Kanadský pokus opět ovládnout loď nevyšel, mezitím se  plavidlo ocitlo v mezinárodních vodách. Od té doby Kanada podle AFP nejeví o osud lodi zájem, ačkoliv vrak není vybaven ani výstražnými světly a podle ekologů představuje ohrožení lodní dopravy a životního prostředí. V útrobách lodi totiž zůstalo ještě několik desítek tun paliva, maziv i toxických látek.

V roce 2014 zveřejnila National Geospatial-Intelligence Agency prohlášení, že loď Ljubov Orlov byla viděna ve vzdálenosti asi  1300 námořních mil od irského pobřeží.

A o rok později byla ve zpravodajství v Irsku a na Islandu zveřejněno upozornění na nebezpečí hrozící z neovladatelného vraku  pro menší plavidla.

V loňském roce družice našly neidentifikovaný bod u  Skotska, který byl dostatečně velký na to, aby to mohla být loď,  ale vyhledávací letadla nenašla nic.

Nyní po několika letech se objevily pozůstatky této lodi na kalifornských plážích.

„Představte si, že tato obří loď plná hnusných hordy krysích kanibalů se objeví na vaší místní pláži, kde žijete," píše se v článku.

(rp,prvnizpravy.cz,dailystar,foto:arch.)