Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Rusko je připraveno předat desítky válečných lodí a letadel Ukrajině

Rusko je připraveno předat desítky válečných lodí a letadel Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko je připraveno vrátit Ukrajině vojenské vybavení na Krymu, i když je v žalostném stavu.

Ilustrační foto
12. ledna 2018 - 11:05

Hlavě státu také nevadí, že by ukrajinská armáda byla přítomna likvidace munice na Krymu.

Na setkání s vedením domácích tiskových médií a tiskových agentur, Putin řekl, že Rusko v roce 2014 začalo předávat z Krymu vojenskou techniku Ukrajině. „Z Krymu bylo odesláno několik vlaků na Ukrajinu a ukrajinská strana opakovaně vznesla otázku návratu vojenské techniky z Krymu,“ prohlásil ruský vůdce.

„Vzhledem k této příležitosti bych chtěl říci: jsme připraveni pokračovat v tomto procesu: jsme připraveni předat vojenské lodě Ukrajině, který má stále na Krymu, připraveni předat letecké vybavení, obrněná vozidla,“ řekl Putin. Poznamenal, že tato technika „je v žalostném stavu". „Ale tohle už není naše věc, bylo to prakticky v tomto stavu a nikdo ji v těchto letech neopravoval," uvedl ruský prezident.


Vůdce ruského státu uvedl, že „mluvíme o návratu desítek lodí, desítek bojových letounů". „Pokud jde o lodě, myslím, že by bylo lepší, kdyby ukrajinští vojáci prostě přijeli a vyzvedli si je, jsme připraveni jim pomoci s dopravou do Oděsy,“ řekl Putin.

„Existuje značné množství munice, ale podle našich vojenských odborníků, ji nelze přepravovat, je to nebezpečné, musí být zlikvidována v místě. Jsme připraveni vyzvat ukrajinskou armádu, aby se podílela na likvidaci munice,“ zdůraznil prezident.

Ukrajinské ministerstvo obrany opatrně reagovalo slovy, že „návrh musí být pečlivě posouzen“. Nicméně její zástupci uvedli, že u lodí i další techniky na Krymu bylo veškeré jejich zařízení odmontováno. Podle nich se dokonce může jednat o nějakou „hru“ Moskvy. Konečné rozhodnutí musí padnout na nejvyšší politické úrovni.


Podle mnohých pozorovatelů se v podstatě jedná o "železný šrot". Uvedli, že již v roce 2014 potřebovaly mnohé lodě (na Krymu zůstalo po připojení k Rusku zhruba 20 ukrajinských lodí) komplexní opravy a modernizaci. Na druhou stranu samotní ukrajinští vojenští činitelé přiznávají, že ukrajinská flotila se nachází v "kritickém stavu“.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)