Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Rusko spustilo na vodu první ponorku-nosič strašidelného „Poseidonu"

Rusko spustilo na vodu první ponorku-nosič strašidelného „Poseidonu"

Jaderná ponorka "Belgorod", která bude prvním experimentálním nosičem bezpilotního systému „Poseidon“, byla spuštěna na vodu firmou „Sevmaš“ v ruském Severodvinsku.

Ruské jaderné torpédo "Poseidon"
24. dubna 2019 - 10:10

Kvůli zvláštnímu utajení projektu bylo novinářům zakázáno ponorku fotit a snímat na video, uvedla RIA Novosti.

„Do dvou let se ponorka a samotné bezpilotní torpéda „Poseidon“ podrobí společným testům. Na přelomu let 2020-2021 je celý systém naplánován k použití ruským námořnictvem," řekl agentuře informovaný zdroj.

Vladimir Putin loni v loňském roce řekl o vývoji ruských bezpilotních ponorek, schopných pohybovat se ve velké hloubce a vysokou rychlostí.

Podle prezidenta mohou tyto drony nést jak konvenční, tak jadernou munici, která jim umožní zasáhnout skupiny letadlových lodí, pobřežní opevnění a infrastrukturu.


Zjistilo se, že byly dokončeny zkoušky jaderného pohonu torpéda, což potvrdilo možnost poskytnout zařízení neomezený dosah a rychlost pod vodou přes 200 km/h (tedy 110 uzlů) v hloubce 1000 metrů. Její šíře (kalibr) má činit 1,6 metrů a dosah 10.000 kilometrů. Podle odhadu Pentagonu má mít jaderná nálož sílu 10 megatun TNT a média ji označily za zbraň "Soudného dne".

Nicméně technické parametry speciální ponorky jsou utajeny a až do dnešního dne neznámy. Podle ruského tisku se má jednat o ponorku o délce 154 až 184 metrů, zhruba o 11 metrů delší než největší ponorky typu "Akula". Dosud není známo, zda ponorka-nosič "Poseidonu" ponese jedno nebo více techto torpéd - hovoří se až o šesti.

Experimentálním nosičem systému je ponorka „Belgorod“, přepracovaný projekt víceúčelové jaderné ponorky 949A „Antei“ (analogický s nukleární ponorkou Kursk ) pod kódem 09852. Vojenský expert Igor Korotčenko upozornil, že „Poseidon“ je strategická zbraň odplaty, kterou lze použít pouze v případě jaderné agrese proti Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)