Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko zavrčelo: Po zkoušce „Tomahawků“ prostudujeme hrozbu USA!

Rusko zavrčelo: Po zkoušce „Tomahawků“ prostudujeme hrozbu USA!

Moskva je nucena dále analyzovat úroveň ohrožení národní bezpečnosti a strategické stability poté, co USA testovaly rakety Tomahawk zakázané Smlouvou o INF, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Americká křídlatá střela Tomahawk
21. září 2019 - 00:15

Ministerstvo uvedlo ve svém prohlášení, že „pouhé dva týdny po zničení smlouvy o INF provedl Pentagon pozemní zkoušky řízené rakety typu Tomahawk na dolet dříve zakázaném podle Smlouvy o INF“. Současně byl použit odpalovač Mk-41, dodalo ministerstvo.

„V úderném komplexu s pozemní řízenou střelou s doletem 500 až 5500 km byla tedy testována přesná kombinace rakety a odpalovacího zařízení, která byla předmětem klíčového ruského požadavku na splnění dohody INF z americké strany," uvádí ruský komentář v souvislosti se zprávou USA o dodržování dohod a povinností v oblasti kontroly zbrojení, odzbrojení a nešíření.

„V tomto ohledu bude Rusko nuceno, kromě zohlednění prohlášení vůdce Pentagonu o vhodnosti včasného rozmístění pozemních raket středního a kratšího doletu do vyzbroje americké armády, dále analyzovat úroveň příslušných hrozeb pro národní bezpečnost a strategickou stabilitu, včetně těch, které vyplývají z amerických komplexů Aegis Eshor s odpalovacími zařízeními Mk-41 rozmístěnými v Evropě a plánovanými pro nasazení v asijsko-tichomořském regionu,“ doplnilo ruské ministerstvo zahraničí.


Ruské prohlášení lze považovat za varování, že Moskva v případě "hrozby" přehodnotí svoji vojenskou strategii.

Zároveň ruská diplomacie zdůraznila, že Rusko „zůstává otevřené pro rovný a konstruktivní dialog se Spojenými státy, aby byla zajištěna předvídatelnost a posílena mezinárodní bezpečnost“.

Platnost smlouvy o INF vypršela 2. srpna. Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jeho dlouhodobého porušování, což  Moskva odmítá. Na začátku července pak podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)