Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Saakašvili: Já se na Ukrajinu vrátím! Porošenko, připrav se!

Saakašvili: Já se na Ukrajinu vrátím! Porošenko, připrav se!

Bývalý guvernér Oděské oblasti a gruzínský exprezident Michail Saakašvili prohlásil, že má v úmyslu se vrátit na Ukrajinu.

Michail Saakašvili
13. února 2018 - 07:20

"Samozřejmě, že se vrátím na Ukrajinu a najdu způsob, jak to provést," uvedl politik ve vysílání ukrajinského televizního kanálu ZIK. Poznamenal, že se vrátí na území Ukrajiny "legálním způsobem".

Uvedl, že nyní bydlí ve svém hotelu ve Varšavě.

Michail Saakašvili byl zadržen v jedné z restaurací v Kyjevě a poté deportován z Ukrajiny do Polska, oznámil vedoucí Státní hraniční služby Ukrajiny Oleg Slobodyan.

"Tato osoba byla nelegálně na území Ukrajiny, porušila vnitrostátní právní předpisy a proto byla v souladu se všemi právními formami vrácena do země, ze které přišla," dodal šéf SBS.

"Dne 12. února vojáci služby Státní hraniční stráže společně se zástupci Migrační služby a Národní policie oznámili Saakašvilimu rozhodnutí příslušného orgánu o jeho návratu do země jeho předchozího pobytu," napsal Slobodyan na Facebooku.

Později polská pohraniční služba informovala o příjezdu deportovaného bývalého guvernéra do země.

"Služba pohraniční stráže informuje, že 12. února 2018 byl na území Polské republiky přijat pan Michail Saakašvili. Základem pro rozhodnutí bylo prohlášení o zpětném přebírání osob, předané zástupcem Národní migrační služby Ukrajiny vedoucímu pohraniční stráže“, bylo oznámeno v tiskovém prohlášení.

Saakašvili řekl, že být na místě Porošenka, tak se oběsí!
    
Julia Tymošenková, předsedkyně ukrajinské opoziční strany „Vlast“, se domnívá, že Saakašvili byl deportován podle osobních pokynů Petra Porošenka.

"Petře Aleksejeviči, je mi jasné, že se to stalo na základě vašich osobních pokynů, jinak by nikdo neudělal tak ponižující krok pro Ukrajinu. Vůdce státu má být pro národ příkladem především svou osobní vysokou morálkou, duchovností a spravedlivostí svých činů. Vzhledem k tomu, že vy a Ukrajina je vnímána jako jeden celek, tak neničte lidské hodnoty, a neponižujte Ukrajinu odvetným opatřením vůči svému příteli,“ napsala Tymošenkova na facebooku.

"Přemýšleli jsme nad nezbytností deportace po dlouhou dobu a osobním přáním Petra Porošenka. Po Saakašvilově návratu přes hranice se prezident cítil ponížen. Proto jsme již dlouhou dobu hledali právní příležitost pro jeho deportaci z Ukrajiny," uvedl zdroj z administrativy ukrajinského prezidenta.

Ukrajinský prezident tak začal přípravy na prezidentské volby.
 
(rp,prvnizpravy.cz, rt, zik, foto:arch.)