Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Savčenková: To politici zhoršili vztahy s Ruskem!

Savčenková: To politici zhoršili vztahy s Ruskem!

Poslankyně Nejvyšší rady Naděžda Savčenková se domnívá, že vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem byly poškozeny kvůli „bezduchým politikům". Řekla to na televizním kanálu NewsOne.

Naděžda Savčenková, ukrajinská poslankyně
22. dubna 2019 - 11:05

Savčenková, která je obviněna z přípravy teroristických útoků v Kyjevě, a nedávno byla propuštěna z vazby, považuje za špatné, že se  mezi Ukrajinou a Ruskem „rozhořely problémy“.

„Je špatné, že máme problémy s Ruskem a nyní musíme vynaložit čas na snahu k vyřešení těchto problémů. Musíme pochopit, že geopoliticky bez války, bez konfliktů, se každá sousední země snaží ovlivnit své sousedy. To se děje v Americe, dělá to Rusko To, co jsem chtěla objasnit, je, že bezduší politici, chamtiví po moci, naprosto nemyslí na lidi a situaci ve světě a ve společnosti, se začali třást,“ řekla Savčenková na televizním kanálu NewsOne.

Zároveň Savčenková doufá, že nové politické síly na Ukrajině řeknou prezidentovi země, Petro Porošenkovi, „poslední sbohem".

Podle ní se ukrajinský vůdce Petro Porošenko snaží zastrašit lidi Ukrajiny „rukou Kremlu“. „To vše je vnuceno, to je všechno nesmysl a hysterie,“ zdůraznila Savčenková.


Podle ní Ukrajinci žijí v „neustálém strachu" a teroru své vlády.

Dodala také, že na světě už Ukrajinu „neberou vážně“.

Podle ní je třeba nyní Zelenského podpořit, protože mu bude „těžko“. Domnívá se, že jeho strana nezíská v parlamentních volbách takové body jako Zelenskij při volbě prezidenta (přes 70%), a varovala, že časem budou lidé rozčarováni a zklamáni, což využijí stávající strany k svému posílení a opětovnému získání kontroly.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se zhoršily na pozadí situace v Donbasu. Ukrajinské úřady opakovaně obvinily Rusko z zasahování do vnitřních záležitostí země. V lednu 2015 přijala Nejvyšší rada prohlášení, ve kterém se Rusko označuje za „agresivní zemí". Moskva popírá obvinění ukrajinské strany a označuje za nepřijatelné. Rusko opakovaně uvedlo, že není stranou interního ukrajinského konfliktu a má zájem o překonání politické a hospodářské krize v Kyjevě.

Ačkoliv v prezidentských volbách Vladimir Zelenskij drtivě porazil představitele „rusofobní“ politiky Petro Porošenka, je mnoho ruských politologů skeptických ohledně zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. Obvykle poukazují na to, že dosud není přesně znám program budoucího lídra země, a stejně tak na zakořeněnost „ultranacionalistických“ postojů na Ukrajině, kterým Zelenskij nemusí odolat. Tedy, pokud vůbec chce.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)