Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

SCMP: Počasí nemá vliv na šíření koronaviru

SCMP: Počasí nemá vliv na šíření koronaviru

Na rozdíl od dřívějších očekávání, teplé počasí nemá významný vliv na průběh pandemie koronavirů a nezpomaluje její šíření, píše South China Morning Post s odkazem na nedávnou studii amerických vědců.

Ilustrační foto
20. května 2020 - 09:01

Podle článku experti upozornili svět, aby se příští léto připravil na závažné propuknutí morbidity Covid-19, bez ohledu na klima a počasí v jednotlivých zemích.

Nový vědecký model ukázal, že nástup teplého počasí na severní polokouli významně neomezí šíření pandemie koronaviru. Podle článku studie vědců z Princetonské univerzity a USA National Institute of Health, zveřejněná v pondělí časopisem Science, ukázala, že počasí nemělo významný dopad na pandemii a citlivost populace na virus, na rozdíl od dřívějších nadějí na zpomalení šíření viru s měnícími se ročními obdobími.

Experti vytvořili model šíření nemoci, přičemž přihlédli k takovým parametrům, jako je klimatická závislost a trvání imunity po infekci, a nastavili ji v souladu s klimatickou citlivostí dalších dvou koronavirů. Po modelování různých scénářů na základě toho, co se o novém koronaviru ví, odborníci zjistili, že povětrnostní podmínky, jako je vlhkost, teplota a zeměpisná šířka, měly jen zanedbatelný vliv na rozsah pandemie. Mnohem důležitějším faktorem pro dynamiku šíření viru bylo procento populace s imunitou vůči němu. V situaci s novým koronavírem na něj byli náchylní téměř všichni lidé.„Regiony s tropickým a mírným podnebím by měly být připraveny na závažná vypuknutí nemoci a na skutečnost, že letní teploty se nestanou účinným omezením šíření infekce,“ uzavírají vědci.

Autoři dokumentu také varovali, že doba trvání imunity by měla být rozhodující při přijímání opatření pro boj proti dalším ohniskům. Zároveň si vědci stále nejsou jisti, zda protilátky u lidí, kteří měli tuto nemoc, je ochrání před reinfekcí a na jak dlouho tato ochrana vydrží.


Jak článek připomíná, předchozí práce o vlivu teploty na distribuci Covid-19 ukázaly podobné výsledky. V únoru studie provedená týmem vědců za účasti epidemiologa Marka Lipsitch z Harvardské školy veřejného zdraví ukázala, že přenos je možný při vysoké vlhkosti a teplotě. Francouzská studie z dubna ukázala, že některé kmeny viru se mohou po zahřátí na 60 ° C množit.

(rp,prvnizpravy.cz,scmp,foto:arch.)