Svátek má: Otmar

Zprávy

Velikost textu:

Stern: Zirkony udělají moře nebezpečnými pro americké letadlové lodě!

Stern: Zirkony udělají moře nebezpečnými pro americké letadlové lodě!

Na rozdíl od Washingtonu se Kreml aktivně zabývá modernizací svých válečných křižníků, tvrdí německý Stern.

Test ruské hyperzvukové rakety Zirkon
15. ledna 2018 - 10:15

Navzdory skutečnosti, že tento typ lodi je zastaralý, tak díky nejnovějším hyperzvukovým raketám „Zirkon“ 3M22 může ruské loďstvo vážně ohrozit Spojené státy a změnit světová moře „ve vody ohrožující americké letadlové lodě“, poznamenal časopis.

Na rozdíl od Spojených států, Rusko v současné době aktivně modernizuje křižníky, napsal Gernot Crumper, novinář Sternu. Modernizace lodi „admirál Nachimov" by měla být dokončena v roce 2018, po které bude následovat do roku 2022 „Petr Veliký“. Tyto lodě váží 28 tisíc tun, jejich délka je 250 m. Přičemž se dlouho se považují za zastaralé. Během druhé světové války byly bezbrannými před nálety.


Uvádí se, že Kreml má v úmyslu investovat do každé lodi asi 1,7 miliardy dolarů. Je zřejmé, že  Moskva předpokládá, že bude moci chránit své bitevní lodě před leteckými údery a nepřátelskými raketami. Vzdušná obrana bude nahrazena moderními systémy, včetně raket S-500, stejně jako raketami třídy „Kalibr".
 
Nejdůležitější inovací jsou však nejnovější protilodní střely „Zirkon" 3M22, schopné dosáhnout rychlosti šestikrát vyšší, než je rychlost zvuku.„V současné době neexistuje žádná účinná obrana proti těmto střelám," napsal autor materiálu. S pomocí raket „Zirkon" může Rusko ohrozit i skupiny amerických letadlových lodí. Jejich dosah je přibližně 600 km. Celkem by měla být každá loď vybavena 174 zařízeními pro tyto střely.
 
Nicméně i přes nepřátelské vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy je vojenská konfrontace nepravděpodobná, poukazuje Crumper. Křižníky by měly posílit obraz Ruska jako velmoci. Hrají roli klasické „projekce moci", která demonstruje sílu Kremlu v mnoha částech světa.

 
Ve vztahu ke Spojeným státům je jejich funkcí obrátit moře na „vody, která jsou nebezpečná pro americké letadlové lodě". V minulých letech již ruské loďstvo zkoušelo tuto metodu ve východním Středomoří. „Navzdory skutečnosti, že jeho lodě byly mnohem horší než americké, zablokovaly možnost Američanů zasahovat do syrského konfliktu," dodal autor Sternu.

(kou, prvnizpravy.cz, stern.de, foto: arch.)