Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Švýcaři: Když nedodržujete zákony, tak nemůžete být našimi občany

Švýcaři: Když nedodržujete zákony, tak nemůžete být našimi občany

Od počátku roku platí nová pravidla pro naturalizaci cizinců ve Švýcarsku. Povinná výuka - a tedy i výuka plavání - je nyní součástí zákona o občanských právech.

Ilustrační foto
16. ledna 2018 - 06:20

Pokud nechcete plavat, nedostanete švýcarské občanství. Například tak rozhodla Bürgergemeinde Basel před dvěma lety, kdy dvě muslimské dívky žádaly o naturalizaci. Tyto dvě studentky bojkotovaly výuku plavání i třídní tábory. Tím porušily povinné vzdělání a příslušná Basilejská komise jejich žádost o naturalizaci odmítla. Případ tehdy vyvolal rozruch i za hranicemi Švýcarska.

To, co tehdy vyvolalo rozhořčení, nyní platí od začátku roku pro celé Švýcarsko: Návštěva plaveckých kursů je měřítkem, aby byli cizinci dostatečně integrován a  aby mohli získat červený pas.


Základem je nový zákon o občanských právech, který vstoupil v platnost 1. ledna. V něm jsou uvedena nová integrační kritéria. Chcete-li se stát švýcarským občanem, tak nestačí umět dostatečně jazyk, musíte také respektovat hodnoty federální ústavy. Podle vyhlášky zahrnuje i povinnost chodit do školy. A tak i účast na povinných plaveckých lekcích se stávají závaznými pro učební plán  ve všech švýcarských kantonech.

Školní povinnosti mají pro naturalizaci "důležitý význam", říká Lukas Rieder, mluvčí Státního sekretariátu pro migraci (SEM). Školní povinnosti mají "prioritu" před dodržováním náboženských zákonů jednotlivých částí obyvatelstva. Pokud rodiče zakážou dětem, aby chodily na povinnou plaveckou výuku, tak to je "známka nedostatečné integrace", říká Rieder. Takové chování nejen naznačuje, že hodnoty federální ústavy nejsou respektovány, "ale také to, že děti nejsou v jejich integraci povzbuzovány ani podporovány." V takových případech bude "provedeno další vyšetřování".

Nový zákon nyní dává Švýcarsku právní základ pro odmítnutí naturalizace, pokud děti neabsolvují povinný předmět, například plavání. V tomto případě je možné "odmítnutí naturalizace", potvrzuje Migrační úřad Bernského kantonu.

"Pokud je nedodrženo povinné školní vzdělání, musí být odmítnuta žádost o naturalizaci," říká Stefan Wehrle, předseda Basilejské komise pro občanství, "v novém nařízení o občanských právech výslovně vítám podmínku o školní docházce."

Vedle výuky plavání, říká Wehrle, bývá i účast na školních táborech zpravidla bojkotována, především se to týká dívek, tím je také porušován rovný přístup k pohlaví, požadovaným ve  federální ústavě.

Kritika nového nařízení zaznívá od Federace islámských zastřešujících organizací ve Švýcarsku (FIDS). „Sice je  důležité, aby se děti učily plavat ve škole,“ říká mluvčí Federace Pascal Gemperli,“ ale přesto je pochybné, kdyby v jednotlivých případech, kdy je odmítnuto plavání znamenalo, to mělo znamenat, že cizinci by nebyli naturalizováni.

Johannes Czwalina, teolog,  také "kritizuje" nová ustanovení o naturalizaci. Kromě muslimů to ovlivňuje také křesťanské a židovské rodiny. "Dokonce dnes je běžnou praxí, že děti mají lekce plavání oddělené podle pohlaví."

„V souvislosti s radikálním islámem ale existují  "velké problémy", které musí být vyřešeny,“ říká Czwalina,“ bagatelní problém, jako je plavání, není ale jedním z nich.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesanzeiger,foto:arch.)