Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Švýcarští muslimové nutí nevěřící spolužáky k dodržování ramadánu

Švýcarští muslimové nutí nevěřící spolužáky k dodržování ramadánu

„Zkažení“ švýcarští žáci bez pevných životních hodnot jsou snadnou obětí pro fundamentalistické „misionáře“ politického islámu, kteří jsou školeni již od dětství.

Ilustrační foto
23. května 2019 - 07:20

„Psychický tlak působí rychle na křesťanské studenty, muslimští studenti podněcují nemuslimy k půstu, švýcarští učitelé si na to stěžují. Sdružení učitelů však nevidí potřebu jednat,“ píše se na rakouském heute.at.

Noviny se zaměřily na švýcarskou základní školu v obci Winterthur, kde je podíl muslimských dětí „poměrně vysoký“, jak říká učitelka Arlinda Dauti v časopise Sdružení curyšských učitelů.

„Když jsem byla v 6.třídě, zjistila  jsem, že děti ve třídě se navzájem motivovaly k rychlému rozvoji.“ Podle učitelů to nakonec vedlo k tomu, že nemuslimské děti nakonec skončily s jídlem a pitím. Výsledkem bylo, že mnoho dětí bylo často velmi unavených v odpoledních hodinách. „A také v tělesné výchově jsem musela omluvit některé z dětí, protože nebyly tak silné jako obvykle," říká Dauti.

„Rodiče by měli kontaktovat učitele, pokud mají pocit, že jejich dítě trpí šikanou vrstevníků. Koneckonců, půst má velký vliv na školní výuku. Není možné, aby ty děti, které se postily během Ramadánu, absolvovaly výuku, jako je plavání, sport nebo tábory pro studenty. Povinné vzdělávání má však přednost před náboženskými pravidly,“ tvrdí Beat W. Zemp, prezident Asociace učitelů.


Také pro Murisa Begoviće, muslimského pastora a tajemníka Asociace islámských organizací v Kantonu Curych, je tlak vrstevníků, který pozoruje u dětí, problematický.

„Zvláště děti z rodin, ve kterých se půst nepovažuje za samozřejmost, a cítí se pod tlakem přátel, tak mají v některých případech sklon to přehánět s půstem," říká Begovič.

„Protože tyto děti z domova nejsou připraveny na ramadán, nejsou mentálně posíleny. Půst se stává pro ně hladem. Většina muslimských rodin však používá rozumný přístup k ramadánu," dodává Begovič.

Ramadán  je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. V roce 2019 ramadán trvá od 6. května do 4. června. Půst trvá od úsvitu do západu Slunce. Během půstu není muslimům povoleno jíst ani pít nebo se přiblížit ke svým manželkám a manželům. Doporučuje se také zdržet se všech nereligiózních projevů, smyslových vzrušení a rozptýlení, vyvarovat se hněvu, pomluv, vulgární mluvy, lží, závisti a ostatních nectností. Toto období je také časem k urovnání sporů a špatných vztahů.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)