Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Trump vystavuje americkou bezpečnost riziku občanské války!

SZ: Trump vystavuje americkou bezpečnost riziku občanské války!

Donald Trump představuje hrozbu pro americkou národní bezpečnost, konstatoval korespondent Süddeutsche Zeitung Thorsten Denkler.

Ilustrační foto
6. června 2020 - 07:20

Podle něj koronavirus způsobil příliš velkou škodu americké ekonomice a zničil tak hlavní Trumpovy trumfy, takže nyní se vůdce Bílého domu snaží vyhrát postojem k hromadným protestům a představit se jako prezident práva a pořádku. Zvyšuje však pouze nebezpečí rozpoutání občanské války v zemi.

Svojí hrozbou použití armády proti demonstrantům může Donald Trump, možná, dotlačit zemi do občanské války, varoval Thorsten Denkler, korespondent Süddeutsche Zeitung.

Již před několika týdny ve Spojených státech se cítilo latentní napětí, kdy se již mohlo „střílet“, poznamenal novinář. Koronavirová pandemie se šíří den co den a chudí lidé ji trpí, zejména starší lidé, Afroameričané a migranti z Latinské Ameriky.

Mezi nimi je pozorována většina případů infekce koronaviru a úmrtí. A právě oni se musí vypořádat s nezaměstnaností a nižším sociálním statusem, zdůraznily německé noviny. Od začátku pandemie ve Spojených státech požádalo o dávky v nezaměstnanosti více než 40 milionů lidí. Virus se ukázal jako největší test moci v nové historii ohledně míru v zemi, napsal Süddeutsche Zeitung.

Dopad těchto „tektonických posunů“ se projevil ještě před 25. květnem, kdy policista v Minneapolis přitiskl koleno na krk 46letého Afroameričana George Floyda, který zemřel asi za devět minut. „Následovaly největší masové protesty, které země viděla za dlouhou dobu," pokračovala publikace. Stovky tisíc lidí už několik dní vyšly do ulic za pokojné demonstrace. Existují však žhářství, rabování, použití síly proti demonstrantům i proti policii.


Je slyšet názory, že současná situace je podobná občanské válce, poznamenal autor článku. A ti, kteří viděli záběry z Washingtonu, New Yorku, Atlanty, Los Angeles, Minneapolisu a 140 dalších měst v televizi nebo na sociálních sítích, s tím souhlasí.

Nyní, americký prezident Donald Trump hrozí, že pokud se guvernéři nezvládnou se situací, použije armádu k rozehnání protestujících. Zmobilizoval veškeré dostupné civilní a vojenské zdroje, aby ukončil násilí a „těžce ozbrojení vojáci“ už jsou na cestě do Washingtonu. „Není to jen připomínka občanské války. Zní to jako nebezpečná podobnost s občanskou válkou,“ zdůraznil Denkler.

Jak si německý novinář vzpomíná, není to poprvé, kdy americký prezident používá vojenskou sílu k ukončení násilných projevů. Nyní však v Bílém domě sedí Donald Trump - „impulzivní egocentrický narcista, pro kterého je jeho vlastní dobro nejdůležitější věcí, kterou je třeba chránit“. Můžete od něj očekávat cokoli, je si jistý korespondent publikace. Včetně skutečnosti, že na jeho příkaz letadlová loď „Abraham Lincoln" v plné bojové připravenosti zakotví u pobřeží Los Angeles.

V současné krizové situaci byl prezident zatlačen ke zdi, poukázal novinář. Pandemie zničila Trumpovu trumfovou kartu - jeho tezi o dobře rozvíjející se ekonomice. Jeho hodnocení padá. Jeho demokratický soupeř Joe Biden je téměř všude před ním.

Spojené státy nebyly připraveny na pandemii koronaviru, a to je z velké části Trumpova chyba, uvedl článek. Ekonomické důsledky jsou natolik významné, že jeho sliby o úplném zotavení v příštím roce se jeví jako „divoké sny“ i přesvědčeným republikánům. „Ve fázi nepokojů a masových protestů proti nadměrnému policejnímu násilí vůči Afroameričanům vidí očividně šanci prodat se lidem jako prezident zákona a pořádku, bez ohledu na náklady," konstatoval autor.

Nyní odpovědnost za vývoj událostí nese Trump. Odpovědnost za pandemii přenesl více či méně úspěšně na guvernéry. Nyní však vůdce Bílého domu slibuje, že v případě potřeby budou protesty ukončeny pomocí armády. Německý novinář zdůraznil, že tento slib může vyjít USA pěkně draho. „Trump je nyní nebezpečím pro národní bezpečnost," konstatoval novinář Süddeutsche Zeitung.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)