Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Times: Syrští rebelové jsou válkou zklamaní a jdou k Asadovi!

Times: Syrští rebelové jsou válkou zklamaní a jdou k Asadovi!

Mnoho syrských povstalců místo toho, aby šli do Idlibu a pokračovali v boji, volí alternativu a podepsali „dohodu o usmíření“, podle níž by měli složit zbraně a vrátit se do normálního života ve svých zničených vesnicích, napsaly The Times.

Ilustrační foto
19. srpna 2018 - 10:10

K tomuto rozhodnutí, jak poznamenávají noviny, jsou povstalci dotlačeni pocitem zklamání z války.

Vést beznadějnou válku, opustit zemi nebo se připojit k nenáviděnému režimu? Syrští rebelové jiný výběr neměli, uvedly The Times.
 
Několik týdnů slouží Muhammad al-Mokdad v armádě syrského prezidenta Bašára Asada. Jeho osobní bezpečnost závisí na ruských vojácích, kteří ho dříve ostřelovali, a teď slibují, že trest nebude následovat. „To byl jediný způsob, jak se vyhnout krveprolití a dalšímu ničen," řekl. „Kdybychom to odmítli, okres by byl zničen."
 
Bývalí povstalci nemohli ovlivnit události. „Rozhodnutí ukončit syrský konflikt bylo přijato na mezinárodní úrovni," řekl s odkazem na rozhodnutí Washingtonu.
 
Když Asad vrátil zemi pod svoji kontrolu, desítky tisíc rebelů opustilo své pozice a šly do Idlibu, kde je většina opozičních sil. Další desítky tisíc lidí, jako je Mohammed el-Mokdad si vybraly alternativu - „dohodu o usmíření“, podle níž museli složit zbraně a vrátit se do normálního života v jejich zničených obcích, uvedla publikace.

 
Trik je ten, že muži ve vojenském věku by měli souhlasit s brannou povinností. V mnoha případech jsou jim poskytnut šestiměsíční odklad, i když to není vždy respektováno. Někdy se celé jednotky rebelů připojují k nesčetnému počtu vojenských útvarů vládního režimu. Současně bojují spolu s těmi, které se pokoušeli sedm let zabít.
 
V jedné z těchto jednotek bojoval Mohamed al-Mokdad. Několik týdnů poté, co se spolu se svými společníky vzdal, byli zařazeni do syrské armády, napsaly The Times.
 
Mohammed el-Mokdad řekl, že mu slíbili, že může zůstat zůstat v Darja a nemusel bojovat s bývalými kolegy v Idlibu. Několik bývalých rebelů zdůraznilo význam účasti Ruska.
 
Ruští vojáci dohlíželi na využití „opatření pro budování důvěry", při nichž povstalecké a vládní síly společně obsluhovaly kontrolní body. Dali bývalým povstalcům dokumenty, které zaručují jejich bezpečnost, a požádaly jednotky režimu o dodržování ustanovení těchto dokumentů. „Upřímně řečeno, způsob jak se k nám vládní instituce chovají, se nyní liší od toho, co bylo dříve," řekl Abu Mohannad, jeden z velitelů rebelů. „Žádné zatýkání, žádné násilí a to je dobré! Doufáme, že to bude pokračovat. "
 
Britské vydání vypráví, že bývalý povstalec z Východní Ghuty Mohammed al-Dimaški musel strávit čtyři měsíce v táboře, dokud režimní síly nevyšetřily jeho možné trestné činy. Nakonec byl propuštěn, ale jiní neměli tolik štěstí: ti, kteří byli obviněni ze spáchání zločinů, nebyli od té doby vidět. Když přišel k odvodu, podle Mohameda al-Dimaškiho se s ním znovu zacházelo spravedlivě. Lékařská zpráva, která potvrdila, že bývalý rebel byl vážně zraněn na noze, stačilo k uvolnění ze služby. „Celkově platí, že režim udělal všechno v pořádku," řekl.
 
Dalším faktorem, který ovlivnil rozhodnutí nejít do Idlibu a nepokračovat v boji, byl pocit zklamání. Poté, co byla v dubnu byl dobyta Východní Ghuta, mnozí rebelové mají pocit nesmyslnosti války, a to zejména při pohledu na normální život v Damašku, jehož obyvatelé nemuseli čelit hladu, jako oni. „Revoluce? Na to zapomeňte," řekl Mohammed El-Dimaški.  „Najednou jsem si uvědomil, že se zde žije pohodlně. Proč bych měl odejít?"

 
Někteří však podle The Times stále tvrdí, že nic není u konce. „Revoluce bude pokračovat, dokud nedosáhne svých cílů: propuštění vězňů, svržení Asada a vytvoření nezávislé, demokratické Sýrie,“ prohlásil Mohammed al-Mokdad. Jeden z povstaleckých velitelů v Idlibu Abdulsalam Abdulrazzak je ale přesvědčen, že jeho lidé jsou „elitní bojovníci evoluce, kteří se odmítli spojovat se zločinci“. Podle něj lidé, jako Mohamed al-Mokdad, „byli vždy zrádci".

Z materiálu The Times trochu dýchá rozpačité zklamání. Jednak z toho, že se vládním vojskům (a za pomoci Rusů) daří pomalu uklidňovat krvavý konflikt a tlumit důsledky občanské války. A stejně tak, že naděje povstalců, podporovaných Západem, nejsou příliš optimistické.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)