Svátek má: Dana

Zprávy

Velikost textu:

Trump svým prohlášením o Krymu oblil Rusko ledovou vodou!

Trump svým prohlášením o Krymu oblil Rusko ledovou vodou!

Možnost restartovat vztahy mezi Ruskem a USA nekončí, ale Trumpova poznámka ke Krymu ukazuje, že očekávání týkající se nového amerického prezidenta byly přehnané.

Donald Trump zmrazil naděje Ruska
16.únor 2017 - 20:01

Uvedl to Leonid Sluckij, šéf Výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Dumy.

Včera mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že Trump očekává, že Rusko zajistí deeskalaci konfliktu na Ukrajině a „navrátí Krym". Spicer rovněž sdělil, že americká politika sankcí vůči Rusku zůstává nezměněna.

„Možnost restartovat americko-ruské vztahy nejsou zmařeny, nicméně takové prohlášení, jako studená sprcha ochlazuje některá z našich velmi rychlých a zároveň vysokých očekáváním, pokud jde o Trumpa a jeho tým," řekl Sluckij novinářům.

Politico: Trump varuje – kvůli Krymu začne Třetí světová válka!

Poslanec rovněž poznamenal, že Trumpova rétorika je pochopitelná a předvídatelná, neboť odráží názor většiny amerických politiků. Podle Sluckého se nemělo očekávat, že nový prezident půjde do konfliktu s americkými politickými elitami na začátku své kariéry.

Sluckij je přesvědčen, že v Rusku příliš brzo zařazen nový prezident Spojených států ke spojencům. Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se změní k lepšímu, ale proces zabere hodně času, protože protiruské nálady ve Spojených státech jsou velmi silné.

Tvrdě na prohlášení Trumpa reagoval Viktor Ozerov, šéf Výboru obrany a bezpečnosti Rady federace: „Ohledně vrácení Krymu nemohou být dva názory – je ruským a není předmětem obchodu mezi RF a USA.“ Podle něj je to to samé, jako „kdyby Rusko žádalo navrácení Aljašky“. Rovněž mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová odpověděla: "My svá území nevracíme. Krym je územím Ruské federace."

Během předvolební kampaně Trump řekl, že pokud bude zvolen prezidentem bude uvažovat o uznání Krymu jako součást Ruska, i o zrušení sankcí vůči Moskvě.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)