Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Turecko chce postavit v Ázerbájdžánu letecké základny

Turecko chce postavit v Ázerbájdžánu letecké základny

Přední arménský turkolog označil navrhované rozmístění tureckých vojenských základen v Ázerbájdžánu za krok namířený proti Rusku, tvrdí  akademik Ruben Safrastjan.

Budou na základnách F16 v ruských barvách?
13. ledna 2021 - 10:10

Před válkou v Náhorním Karabachu byla vojenská činnost Turecka omezena na území Nachičevanu, ale po skončení nepřátelských akcí v Karabachu se rozšířila do zbytku Ázerbájdžánu, uvedl expert. Podle Safrastjana to zapadá do geostrategie Turecka zaměřené na posílení jeho zóny vlivu na jižním Kavkaze.

Safrastjan považuje umístění tureckých leteckých základen na území Ázerbájdžánu „jen otázkou času“. Nevylučuje, že takové základny budou vytvořeny nejen v Gabale, Lankaran a Ganja, ale také na kaspickém pobřeží.

„Přítomnost tureckých vojenských základen v Ázerbájdžánu je primárně namířena proti Rusku. Koneckonců je to ono, kdo je hlavním geopolitickým soupeřem Turecka na jižním Kavkaze a brání rozšiřování turecké zóny vlivu v regionu, “zdůraznil Ruben Safrastyan .Jak odhaduje arménský turkolog, Rusko vyjádří nespokojenost s možným rozmístěním tureckých základen v Ázerbájdžánu, ale nebude to otevřeně demonstrovat. Safrastjan zároveň vyjádřil přesvědčení, že Moskvě „se mistrovsky podařilo zajistit, aby po válce v Karabachu dostalo Turecko jen malou část toho, v co doufalo“. Ankara se snažila účastnit se mírové vojenské mise rovnocenně s Ruskem a chtěla provést vhodné monitorování přímo na území Karabachu, ale Moskva to nedovolila.


Je třeba poznamenat, že úředníci v Baku minulý týden popřeli zprávy médií o plánech  Ázerbájdžánské republiky hostit tři turecké letecké základny v Gandži, Gabale a Lankaranu. Zároveň bylo naznačeno, že Ázerbajdžán je členem Hnutí nezúčastněných zemí, jehož účastníci se zavázali nemít zahraniční vojenské základny na svém území.

Je třeba připomenout, že Ankara poskytla Baku všestrannou podporu během nedávných nepřátelských akcí v Náhorním Karabachu, včetně přesunu ozbrojenců ze Sýrie do Ázerbájdžánu, rozmístění jeho letadel v této zakavkazské republice a dodávky úderných systémů.

(rp,prvnizpravy.cz,eadail,foto:arch.)