Svátek má: Mahulena

Zprávy

Velikost textu:

USA Dánsku a EU: Zablokujte Nord Stream 2 a kupujte náš plyn!

USA Dánsku a EU: Zablokujte Nord Stream 2 a kupujte náš plyn!

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson před svou cestou do Evropy vyvíjí tlak na Dánsko a zbytek Evropy, aby zarazily výstavbu ruského plynovodu Nord Stream 2.

Ze stavby plynovodu
7. prosince 2017 - 03:20

Ruský plynovod Nord Stream 2 by měl procházet v délce 140 kilometrů v dánských vodách.

"Krize na Ukrajině jasně ukázala, jak lze využívat energii jako politickou zbraň. Posílení evropské energetické bezpečnosti je zajištění přístupu k cenově dostupným, spolehlivým, různorodým a bezpečným dodávkám energie, "uvedl Rex Tillerson.

Ruský plynovod Nord Stream 2  má vést v délce 140 kilometrů jižně od Bornholmu. Podle Tillersona bude velkou chybou, jestli Dánsko povolí položení plynovodu ve svých vodách.


Kromě plynovodu Nord Stream 2 upozornil Tillerson ještě na další ruský plynovod South Stream, kterým by měl proudit plyn z Ruska přes Turecko do Evropy.

"Stále ještě vidíme plynovod Nord Stream 2 a South Stream jako nevyřešené, neboť zvyšují dominantní postavení na energetickém trhu pouze jedinému dodavateli do Evropy," pokračoval Tillerson v projevu na think thanku ve Wilson Center.

Gazprom, který je částečně řízen ruským státem, dodává plyn z Ruska do Německa a je na dobré cestě provozovat i plynovod Nord Stream 2. Gazprom požádal Dánsko o povolení položení potrubí v  rámci stávajícího plynovodu Nord Stream , který vede asi 140 km přes dánské vody jižně od Bornholmu.

Německo by se po dokončení plynovodu Nord Stream 2 stalo největším distributorem plynu v Evropě, a také dokončení plynovodu podporuje. Ve výstavbě a následně provozu plynovodu jsou zainteresované nejen německé podniky a banky, ale také rakouské, italské.

Ale Spojené státy již dlouhou dobu varují Evropu, aby se z bezpečnostních důvodů nespoléhala jen na plyn z Ruska.

Tillerson zdůraznil ve svém projevu, že Rusko používá „škodlivé metody proti Spojeným státům a Evropě, aby nás rozdělilo‘, například tím, že hraje “politické hry se zásobováním energiemi", tak jak to  Rusové udělali na Ukrajině.

Německo je největším zastáncem výstavby Nord Stream 2 v EU, zatímco Polsko je silně proti.


Komise EU jasně uvedla, že se pokusí zabránit tomu, aby ruský Gazprom vlastnil potrubí a dodával zároveň plyn do potrubí. Plyn, který bude protékat ruským plynovodem, bude v případě potřeby představovat velkou část dodávky plynu do Evropy.

Spojené státy mají také své finanční zájmy. Tillerson minulý týden zdůraznil, že USA v současné době liberalizují pravidla pro vývoz zemního plynu a jsou ochotni prodávat plyn do Evropy.

Washington s uspokojením poznamenal, že dánský parlament schválil zákon, který od přelomu roku umožní Dánsku zastavit stavbu plynovodu Nord Stream 2 přes dánské vody.

(rp,prvnizpravy.cz,berlingske,foto:arch.)