Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

USA: Námořníci z ponorky San Juan zemřeli okamžitě a bez utrpení

USA: Námořníci z ponorky San Juan zemřeli okamžitě a bez utrpení

Argentinská ponorka „San Juan“, která se ztratila před téměř dvěma měsíci, byla zcela zničena výbuchem během  40 milisekund, oznámil americký Úřad pro námořní bezpečnost (ONI).

Argentinská ponorka
12. ledna 2018 - 07:20

Podle zprávy amerického úřadu došlo k výbuchu v hloubce 400 metrů, výbuch odpovídal síle  přibližně šesti tunám  ekvivalentu TNT.

"Trup ponorky byl zcela zničen během 40 milisekund (0,04 sekundy)," píše se v dokumentu. „Tento časový údaj je polovina minimálního času potřebného pro smysluplné vnímání události a proto námořníci na ponorce zemřeli okamžitě a bez utrpení,“ objasňuje dokument.

Trosky ponorky podle amerického Úřadu pro námořní bezpečnost klesly ke dnu rychlostí 10 až 13 uzlů.

Argentinská ponorka "San Juan" přestala být kontaktní 15. listopadu při přejezdu z námořní základny Ushuaia do Mar del Plata, na její palubě bylo 44 lidí. Zástupci námořnictva oznámili jediný výbuch, který by mohl být spojen se zmizením ponorky. Odborníci z Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) 15. listopadu zaznamenali "neobvyklý podvodní signál" v blízkosti zmizení ponorky a hlásili jeho souřadnice.


15 dní po zmizení ponorky argentinského vojenského námořnictva byla ukončena operace na záchranu námořníků, ale bylo přislíbeno, že se pokusí najít vrak ponorky

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)