Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

V ukrajinském parlamentu hrozí zničením Krymského mostu!

V ukrajinském parlamentu hrozí zničením Krymského mostu!

Poslanec Nejvyšší rady Igor Mosijčuk vyhrožoval zničením Krymského mostu přes Kerčskou úžinu ve vysílání televizního kanálu „112 Ukrajina".

Krymský most
22. května 2018 - 11:05

„Kerčský most je nepřátelská infrastruktura. Proč je nepřátelská? Protože spojuje okupované území s pevninou agresora. Samozřejmě při osvobozování Krymu, a následné deokupaci to je strategický objekt,“ řekl.

Mosijčuk dodal, že každá země, která je ve válce na svém území, se snaží zničit nepřátelskou infrastrukturu - most, železniční stanici, letiště.

Na upřesňující otázku, zda osobně zničí most, poslanec odpověděl, že to určitě učiní, pokud by stal ministrem obrany. Je přitom očividné, že se ukrajinští ultranacionalisti inspirují americkým tiskem a vyjádření Mosejčuka odráží mínění většiny v ukrajinském parlamentu.

Článek Washington Examineru

Minulý týden na stránkách amerického časopisu The Washington Examiner vyšel článek novináře Toma Rogana, ve kterém napsal, že Krymský most je sám o sobě - „pobuřující urážkou“ Ukrajiny jako národa, a navrhl proti němu letecký úder, navzdory „možným“ odvetným opatřením.

Podle novináře poškozením mostu pošle Kyjev Moskvě „bezchybný signál“, že Ukrajinci nejsou připraveni přijmout formální uznání údajně „ukradeného“ území.

Později novinář uvedl, že při úderu nikdo nesmí být zraněn. Ale že jinak Rogan nelituje ničeho, co napsal.


Rusko reagovalo nejen veřejným odmítnutím provokativního článku v týdeníku The Washington Examiner, ale zároveň ho začalo vyšetřovat, protože jeví „známky veřejné výzvy k teroristické činnosti na území Ruské federace“.

Krymský most

Most přes Kerčskou úžinu se svojí délkou 19 kilometrů je nejdelší v Rusku. Automobilový provoz na dálnici byl spuštěn o půl roku dříve, než bylo původně nastaveno.

Nyní je vstup do mostu povolen osobním automobilů a autobusům. Nákladní silniční nákladní doprava se otevře přibližně v říjnu 2018, a vlaková na konci roku 2019.

Na mostě, který má dva pruhy v každém směru, je dovoleno řídit rychlostí až 90 kilometrů za hodinu, a je zakázáno zastavit.

Slavnostní zahajovací ceremoniál se uskutečnil 15. května. Vladimir Putin za volantem kamazu překonal cestu z Krasnodarského území do Kerče za necelou hodinu.


Krym se připojil k Ruské federaci v březnu 2014 na základě výsledků referenda po převratu v Kyjevě. Převážná většina obyvatel (více než 95%) hlasovala pro sjednocení s Ruskem. A to v reakci na převrat v kyjevě a zákaz ruštiny coby oficiálního jazyka. Ze strategického hlediska pak ruští politici poukázali na připravované nebezpeční vytvoření základny NATO na poloostrově.

Mnozí představitelé Ukrajiny a západních zemí označují Krym okupovaným územím. Moskva opakovaně připomněla, že obyvatelé hlasovali za demokratické znovusjednocení s Ruskem v souladu s normami mezinárodního práva. Pro vrcholné ruské představitele je otázka Krymu uzavřena.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, ria.ru, foto: arch.)