Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Volker: Ukrajina ještě není připravena pro členství v NATO

Volker: Ukrajina ještě není připravena pro členství v NATO

A ani NATO není připraveno dosáhnout konsenzu ohledně přijetí Ukrajiny, uvedl v rozhovoru pro ukrajinský DayKyjev americký poradce Kurt Volker.

Kurt Volker, bývalý americký velvyslanec při NATO
21. prosince 2018 - 14:18

„Podíváme-li se na evropský kontext prostřednictvím NATO. Máme závazky vůči našim spojencům v Collective Security Alliance. A tento závazek je jasný jak z pohledu zemí NATO, tak ze zemí, jako je Ukrajina, která není členem NATO. Podporujeme budoucí členství Ukrajiny v Alianci a necháme otevřené dveře. A udělali jsme to i na nedávném setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO, Ukrajiny a Gruzie,“ odpovídal Kurt Volker na otázku zda by USA podpořily podobný požadavek jako má Polsko ohledně vybudování Fort Trump.

„Ukrajina ještě není připravena k členství. A NATO také není připraveno dosáhnout konsenzu ohledně přijetí Ukrajiny. A my bychom rádi viděli pohyb v tomto směru, hledání dosažení dvoustranných dohod,“ dodal k tématu Volker.


Takže jste proti myšlence stavět něco jako Fort Trump na Ukrajině, jak to chce Polsko? Chápu argumenty polského vedení, kteří rozumně věří, že přítomnost amerických vojsk na jejich území poskytuje "železnou" záruku bezpečnosti., zeptal se redaktor DayKyjev.

„Ano. Máme velmi těsnou obrannou spolupráci s Ukrajinou. Máme lidi, kteří pomáhají Ukrajině s cvičením ozbrojených sil. Máme poradce v ozbrojených silách i v ministerstvu obrany. Poskytujeme vybavení a jsou také otevřeny prodeje zbraní na Ukrajinu. Zrušili jsme zákaz smrtících zbraní. Proto existuje velmi těsná obranná spolupráce mezi našimi zeměmi. Myslím, že to odpovídá skutečnosti, že Ukrajina ještě není členem NATO,“ odpověděl Kurt Volker.

„Pokud jde o Polsko, máme zde systém protiraketové obrany. Ale Poláci chtějí mnohem víc. A proto se musíme zabývat těmito věcmi více z praktické vojenské perspektivy. Kde chceme, aby naše ozbrojené síly plnily obranné povinnosti. Dosud jsme nerozhodli o podstatném rozšíření naší přítomnosti v Polsku,“ upřesnil Volker.

(rp,prvnizpravy.cz,daykyjev,foto:arch.)