Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Transatlantická aliance Evropy a USA praská ve švech!

Washington Post: Transatlantická aliance Evropy a USA praská ve švech!

Nevšímavost Donalda Trumpa k evropským zájmům, zejména pokud jde o jadernou dohodu s Íránem, začíná podkopávat základy transatlantické aliance mezi Spojenými státy a Evropou, napsal The Washington Post.

Ilustrační foto
20. května 2018 - 10:15

Jak deník konstatuje, ačkoli se evropští představitelé nechtějí postavit na stranu Ruska a Číny v otázce dohody s Teheránem, americký vůdce jim prostě nenechal jinou volbu.

Odmítavý postoj prezidenta USA Donald Trump k Evropě začíná narušovat transatlantické spojenectví, které bylo po celá desetiletí základním kamenem americké politiky národní bezpečnosti, uvedl The Washington Post.

Podle novin může být rostoucí neshoda mezi Amerikou a Evropou nejdůležitější, ale nejméně diskutovaný výsledek Trumpovy zahraniční politiky. Za destabilizující jeho chování obvykle považují odpůrci Spojených států v Pchjongjangu, Teheránu a Pekingu. Nicméně „diplomatické bomby" však detonovaly i v evropských hlavních městech a zdá se, že tyto výbuchy skutečné vyvolaly poškození vztahů.
 
Mnoho evropských vůdců přestalo amerického prezidenta obdivovat. Po roce a půl pravidelných krátkých potyček začali reagovat a nazývat Trumpa hrozbou zájmům Evropy. Kromě toho nesouhlasili s politikou Washingtonu jak ohledně Íránu, tak i dalších důležitých otázkách.
 
Tento měsíc německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že odchod Trumpa z iránské jaderné dohody vyvolal „skutečnou krizi" v celosvětovém měřítku. Francouzský ministr financí Bruno Le Mear poznamenal, že Spojené státy uvalily jednostranné sankce jako „světový ekonomický četník" což je „nepřijatelné".
 
A v souladu s tím předseda Evropské rady Donald Tusk, vyjádřil v plné hořkosti ve zprávě na Twitteru zklamáním panující na evropském kontinentu: „Při pohledu na nedávné rozhodnutí Trumpa, si někdo dokonce může myslet, že s takovými přáteli nejsou nepřátelé zapotřebí. Ale upřímně řečeno, EU by měla být vděčná. Díky němu jsme se zbavili všech iluzí."

DWN: Evropě se moc nechce jednat s USA "s pistolí u spánku"!
 

Nicméně NATO zůstává relativně silnou aliancí. Před nedávnem oznámil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, že měl „dobré setkání" s Trumpem a chválil ho za výdaje na obranu. „Bude však toto obranné přátelství trvat dlouho, když panuje otevřený nesoulad v důležitých diplomatických otázkách?" položila si publikace otázku.
 
Příští týden Evropané učiní důležitý symbolický úkrok od USA, když se zástupci Německa, Francie, Británie, Ruska a Číny setkají, aby diskutovali o íránské jaderné dohodě.
 
Podle slov evropských představitelů nejsou spokojeni se skutečností, že musí dostat na stranu Ruska, Číny a Íránu na vrcholu USA, ale odchod Trumpovy administrativy z dohody jim nedal žádnou alternativu. Evropa, vysvětluje The Washington Post, považuje dohodu za závazek národní bezpečnosti, protože zmírňuje nebezpečí pokroku Teheránu v jaderné oblasti.
 
Tento týden Evropané urychleně ujistili o účasti Íránu na dohodě, protože nechtějí ztrácet příležitost ke kontrole jaderného potenciálu této země. Díky dohodě s Teheránem se iránské vytvoření jaderné bomby prodloužilo z několika týdnů na jeden rok a EU chce, aby vše i tak zůstalo.
 
„USA nám aani neřekly, jaký máme plán B," stěžoval si jeden evropský diplomat. „Co bychom měli dělat, kdyby Íránci vyhnali naše inspektory?"

 
Konfrontace Spojených států s EU se jen zhorší, pokud Washington uloží druhotné sankce evropským firmám, které obchodují s Íránem. V tomto případě může Evropa zavést odvetná „blokovací ustanovení", podle nichž budou společnosti, které dodržují sankce USA, potrestány.
 
Transatlantický rozkol v oblasti kultury a hodnot, které kdysi sloužily jako základ aliance, je podle novin ohromující.Trump se svojí chlubivostí a vulgárností je zkarikovaným obrazem hrubých drsných Spojených států, což se mnoha Evropanům nelíbí.
 
„Američané tak dlouho vnímali podporu Evropy jako samozřejmost, že si jen málo analytiků snažilo představit, jak by skutečně vypadal rozpad transatlantické aliance. Možná přišel čas zamyslet se  nad tím, „co kdyby", dodal The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)