Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Welt: V konfrontaci s Trumpem se Kim stal vítězem!

Welt: V konfrontaci s Trumpem se Kim stal vítězem!

Soudě podle výsledků jednání severokorejských a amerických vůdců v Singapuru, se jasným vítězem v konfrontaci stal Kim Čong-un, uvedla německá televizní stanice Welt.

Ilustrační foto
13. června 2018 - 04:20

Podle experta bezpečnostní politiky Markuse Kaima, hlava Pchjongjangu získala uznání svého režimu, a téměř nic nabídla na oplátku, kromě vágních závazků týkajících se jaderného odzbrojení.

Prezident Spojených států Donald Trump je zřejmě velmi uvolněný a spokojený sám se sebou. V mnoha ohledech pozoruhodné tiskové konferenci znovu sdílel informace o setkání s vůdcem KLDR. Jaké jsou výsledky? Jak důležitá je tato dohoda? obrátila se televize na Markuse Kaima.

Markus Kaim, expert na bezpečnostní politiku: "Já bych ještě udělal čáru mezi tím, co je napsáno v prohlášení o záměrech - a to je závažný dokument – a skutečnostmi, které prezident přidal sám od sebe. Pro spravedlnost si uvědomuji, že prohlášení o záměru je jen prohlášení o záměru. Jsou v něm dva důležité body: jaderné odzbrojení a bezpečnostní záruky. Chtělo by to o nich více podrobností na tiskové konferenci. Mnozí, kdo položili otázky, se zajímali o to, jaký časový rámec bude implementován, jak by bylo monitorováno jaderné odzbrojení. V jaké formě budou formulovány bezpečnostní záruky?


O tom jsme slyšeli jen málo. Je to prohlášení o záměru. Dva další body na tiskové konferenci, jak si vzpomínám, ale zněly velmi vágně - za prvé, možné snížení amerických vojáků v Jižní Koreji. To bylo zmíněno náhodně. Nejsem si jist, zda se tato otázka obecně dohodla s vládou Jižní Koreje. A za druhé, otázka budoucích sankcí, o kterých mluvil (Trump) velmi neurčitě. Řekl, že je třeba, aby se vyvinul tlak i nadále, ale pokud se sankcemi nebude nic dít, tak to v daném okamžiku nebude pro Severokorejce moc motivační vyjít vstříc."


WeltTV: Před tiskovou konferencí vznikl dojem, že v této konfrontaci je Donald Trump v silnější pozici než Kim. Poté se mi zdálo, že už nikoliv.

Markus Kaim: "Přesně tak. Souhlasím s vámi. Po tom, co jsme slyšeli, po zveřejnění prohlášení o záměru, podle mého názoru byl zřejmým vítězem Kim Čong-un. Dostal to, co chtěl. Za prvé, povýšení, jednali s ním jako rovný s rovným, obdržel legitimizaci svého režimu, své moci. Přičemž v daném okamžiku okamžiku nabídl jen velmi málo. Zdůrazňuji, že v tomto okamžiku. Nevíme, jaké dohody byly uzavřeny v zákulisí. Možná existuje několik dohod a slibů, které nebyly veřejně oznámeny. Ale slabý závazek k jadernému odzbrojení je relativně málo. Kromě toho stojí za zvážení historie severokorejského režimu, který v těchto otázkách kdysi klamal a lhal."

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: repro welt tv)