Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

WP: USA zmrazily účast Turecka na programu F-35 kvůli ruskému S-400!

WP: USA zmrazily účast Turecka na programu F-35 kvůli ruskému S-400!

Spojené státy pozastavují účast Turecka na programu dodávek a výroby stíhaček F-35 kvůli úmyslu Ankary dokončit akvizici ruských komplexů S-400, uvedl The Washington Post.

Americká "stealth" stíhačka F-35
3. dubna 2019 - 10:15

Podle novin se Washington obává, že jak F-35, tak S-400 v Turecku by mohly způsobit vážnou ránu bezpečnosti NATO.

Spojené státy pozastavily účast Turecka na stíhacím programu F-35, dokud Ankara nezruší nákup pokročilých ruských raketových systémů S-400, napsal The Washington Post s odkazem na prohlášení Pentagonu.

„Velmi jasně jsme naznačili, že nákup modelu S-400 není kompatibilní s F-35," řekl mluvčí Pentagonu plukovník Mike Andrews. „Upřímně litujeme současné situace, ale ministerstvo obrany podniká rozumné kroky na ochranu společných investic do našich kritických technologií.“

V současné době je takový krok nejpřímější reakcí Washingtonu na zhoršení vztahů s Ankarou v důsledku nákupu ruských raketových systémů Tureckem, který může podle Trumpovy administrativy a NATO ohrozit technologie používané k vytvoření F-35. Spojené státy a Turecko zároveň zastávají různé postoje vůči Sýrii.


Pentagon dal pokyn, aby zastavil všechny „dodávky a další aktivity“, které souvisí s nákupem 100 „neviditelných“ amerických stíhaček páté generace. Oficiálně Ankara získala dvě F-35, ale tato letadla jsou ve Spojených státech, zatímco turečtí piloti se učí na nich létat.

Současně se Turecko podílí na výrobním procesu F-35: klíčové komponenty trupu a kokpitu jsou vyráběny v jeho závodech. V loňském roce američtí zákonodárci poprvé pohrozili Turecku pozastavením účasti v programu F-35, ale tehdejší bývalý ministr obrany James Mattis se proti takovému kroku postavil, a naznačil, že by to způsobilo problémy výrobní povahy.

Současné prohlášení Pentagonu však říká, že Washington je připraven učinit takové rozhodnutí proto že Spojené státy pracují na vytvoření „druhotných zdrojů dodávek pro díly vyrobené v Turecku".

Minulý týden se skupina amerických senátorů chopila iniciativy a zakázala převod F-35 Turecku. Návrh zákona zejména uvádí, že nákup S-400 Tureckem nejenže ohrožuje bezpečnost NATO, ale také porušuje zákon z roku 2017 o sankcích, které jsou uvaleny na všechny spojence USA na nákup vyspělých ruských technologií.

„Jsem ráda, že administrativa slyšela výzvu obou stran Kongresu, aby odložila přesun F-35 a souvisejícího vybavení do Turecka tak, aby americká vojenská technologie a schopnosti nepadly do rukou Kremlu,“ řekla senátorka Jeanne Shaeenová. „I když je Turecko důležitým spojencem Spojených států, úzké vztahy Ankary s Putinem a jejich trvalé pokusy o získání ruských systémů protivzdušné obrany S-400 by mohly vážně ohrozit naši národní bezpečnost.“

Dosud se však Turecko vzpíralo podrobit se americkému nátlaku a na dokončení akvizice komplexů S-400 trvá.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)