Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Polský premiér provedl „sebevraždu“ člověka v sobě!

Zacharová: Polský premiér provedl „sebevraždu“ člověka v sobě!

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová nazvala článek polského premiéra Mateusze Morawieckého o druhé světové válce „skutečnou sebevraždou“.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
23. ledna 2020 - 10:41

Ten v článku pro deník Politico obvinil Rusko ze snahy falšovat historii. Šéf polské vlády tvrdil, že koncentrační tábor v Osvětimi mohl být osvobozen o šest měsíců dříve, ale „sovětská armáda se zastavila 200 kilometrů od Osvětimi a útok byl zadržen“.

Zacharová označila Morawieckého pozici za další zločinný pokus přepsat historii druhé světové války. Podle ní se Varšava tentokrát neomezila jen na snahu srovnat SSSR a nacistické Německo nebo opakovat oblíbenou tezi o jejich „alianci“.

„Věnování článku holocaustu udělal polský premiér za základ několik falešných tezí. Jedna z nich, ústřední, se věnuje „45 letům sovětské okupace, která stála miliony životů“. Lži a manipulace se staly věrnými spoluautory polských politiků diskutujících o tématech druhé světové války," napsala mluvčí ruského ministerstva zahraničí na Facebooku.

Zacharová připomněla, že po osvobození Polska SSSR obnovil hospodářství země.

„Bylo to díky SSSR, že Polsko po druhé světové válce dostalo tzv. navrácené země, které dříve vlastnilo Německo. Bylo to díky SSSR, že se stalo jednou ze zakládajících zemí OSN. A to je jen malá část toho, co Sovětský svaz a jeho lidé udělali pro poválečné oživení Polska,“ uvedla.


Morawiecki také tvrdí, že Rudá armáda v zásadě Varšavu „neosvobodila“, což je další „hrozná lež“, napsala Zacharová. Připomněla desítky monografií a vědeckých děl založených na dokumentech a výpovědích očitých svědků, které zaznamenaly statečnost sovětských vojáků v historii.

„Ale tohle ještě není dno. Za hranicí dobra a zla je fráze „ačkoliv Rudá armáda následně Osvětim osvobodila, koncentrační tábor mohl být osvobozen před šesti měsíci“,“ zdůraznila.

Podle ní polský premiér na čtyřech stránkách článku v sobě „zabil člověka“.

Ruské úřady opakovaně uvedly, že některé evropské země se snaží přepsat historii. Vladimir Putin v polovině prosince uvedl, že zejména Polsko uzavřelo dohodu s fašistickým Německem, a Rusko má k dispozici dokumenty, jak vyjednávaly.

Podle ruských politiků není Evropa připravena uznat tuto část své historie. Podle mluvčí Rady federace Valentiny Matvijenkové to ale nelze ignorovat. K tomu ministr zahraničí Sergej Lavrov dodal, že pokusy o hanobení Ruska z pohledu příčin a výsledků druhé světové války, stejně jako pokusy využít tuto lež, aby oslabily postavení země na mezinárodní scéně, budou pokračovat.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)