Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Zeit: Odpočítávání kancléřky Merkelové už běží!

Zeit: Odpočítávání kancléřky Merkelové už běží!

Neúspěšný výsledek vládnoucích německých stran v zemských volbách v Hesensku hrozí, že se v Německu vážně promíchá politické rozložení, varuje Die Zeit.

Odpočet Angele Merkelové už začal
30. října 2018 - 10:15

Pozice vůdců „lidových stran" - Angely Merkelové a Andreji Nalesové jsou ohroženy. Dny vládnoucí „velké koalice" navíc kvůli obrovské ztrátě popularity CDU a SPD pravděpodobně budou podle publikace pravděpodobně sečteny.

Dvě nejmocnější německé strany strácí každým dnem sílu, píše Die Zeit. Stává je pro ně obtížnější hrát sjednocující roli roztříštěné společnosti, v níž se tendence k individualizaci je stále výraznější. Rekordní nízké procentní podíly CDU a SPD v zemských volbách v Hesensku naznačují, že politická krajina v Německu se může vážně změnit - obě „lidové strany" ztratily téměř 20% hlasů. Jejich status „lidových" je nyní ohrožen. „Velká koalice" rychle ztrácí svoji legitimitu, píše deník.


Jak ukázaly volby v Bavorsku a Hesensku, politická situace v Německu je nyní taková, že vládnoucí koalice dvou stran budou brzy téměř nemožné a přijde čas na koalice tří politických sil.

Publikace zdůrazňuje, že personální rezervy „lidových stran" se vyčerpaly a to platí i pro vyšší manažerské pozice. V SPD se již začalo diskutovat o tom, zda by Andrea Nalesová měl zůstat předsedou frakce; co se týče vůdkyně CDU Angely Merkelové, pak, jak uvádí Die Zeit, vypadá velmi unavená a už není připravena vést oslabenou „velkou koalici". Po neúspěšných volbách ve federálním státě Hesensko, kde se pozice CDU zhroutila pod úroveň 30% hlasů a sociální demokraté nedosáhli ani 20% úrovně, lze argumentovat, že bylo započato odpočítávání Merkelové.
 
Existuje možnost, že se Merkelová vzdá vůdcovství v CDU na příštím kongresu, který se má konat v prosinci, píše deník. Její nástupce pravděpodobně bude Annegret Kramp-Karrenbauerá. Pokud zůstane Merkelová předsedkyní, pak CDU riskuje vnitrostranickou krizi, podobně jako v SPD, což Německo absolutně nepotřebuje, varuje Die Zeit (například podle Bildu už nebude chtít Merkelová znovu kandidovat na vůdkyni strany, ale hodlá si ponechat funkci kancléřky – pozn. red.)

 
Co se týče sociálních demokratů, po katastrofě v Hesensku, kde SPD zpočátku očekávala, že dosáhne alespoň 25%, ale nakonec nedosáhla ani 20% a téměř ztratila druhé místo „Zeleným", se konečně ukázalo, že zůstat ve vládnoucí koalici dělá SPD méně atraktivní pro voliče. V podstatě, jak tvrdí Die Zeit, souhlasem s aliancí s Merkelou a odmítnutím jít do opozice, sociální demokraté se opět obětovali zájmům státu. Nicméně strana Nalesové naléhavě potřebuje opustit „velkou koalici", jinak riskuje, že zcela zanikne, dovozuje list.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)