Svátek má: Roland

Komentáře

Ivan David

europoslanec (SPD)

Hašek je pro pravici ideální předseda ČSSD?

Tento závěr si lze snadno učinit z článků pana Jiřího Boba Ashera. V nich setrvale prezentuje ostře pravicové názory, jak lze snadno zjistit při jednoduchém hledání jeho stop na internetu.


Nikdo mu neupírá právo na podporu aktivit současné vlády a pochvaly pravicových politiků. To je věc názoru a vkusu. Trošku podivnější je zjevné PR pro pana Přemysla Sobotku osobně. I to může být projevem zcela nezištné podpory. Jistým vrcholem autorovy tvorby je zřejmě článek „Propusťte vítkovské žháře!“, kde projevuje pochybnosti o spravedlnosti soudu s neofašisty jen proto, že se o procesu psalo. Současně stejně jako naprostá většina médií hledí před volbami zpochybňovat levicové kandidáty trapně podpásovými útoky. Zřejmě mu to připadá korektní. Typickým příkladem je nedávný článek „Bohuslava Sobotku podporují levicoví extrémisté“. Snaží se tím zřejmě naznačit, že Bohuslav Sobotka je na „levicových extrémistech“ závislý, a že bez podpory jakéhosi Lukáše Krause žijícího v Norsku je ztracen.

Nevím, jestli tímto článkem opravdu zvýší vyhlídky Michala Haška na zvolení a jestli delegáti sjezdu ČSSD budou více zděšeni tím, že Bohuslava Sobotku podporuje Lukáš Kraus v Norsku, než tím, že Haška podporuje pravicový žurnalista Jiří Bob Aster podporující Přemysla Sobotku a osvobození neofašistů z Vítkova. Myslím, že ani jedno je zásadně neovlivní, i když pan Asher má asi důvod projevovat snahu. Pan Asher nebyl sám, většina médií se do volby předsedy ČSSD už zapojila na straně Michala Haška, ačkoli mu tím poskytla medvědí službu, neboť např. Mladá fronta Dnes je pro naprostou většinu členů ČSSD orientačním bodem, ba přímo majákem a správný směr je pak pro ně právě opačný, než je tímto deníkem ukazován.

Pana Ashera asi překvapí, že členy ČSSD vláda levice neděsí, děsilo by je vedení strany odhodlané podporovat pravici. To platí tím více, čím je zřejmější podstata současnou vládou prosazovaných reforem a zřetelný úpadek všeho, co by mělo v řádném státě fungovat. Výjimkou jsou lokální klany srostlé s dobře zavedenou lokální ODS. Kmotři a jejich na sjezd ČSSD delegovaní klienti ovšem budou volit v souladu se svým zájmem a zájmem pravicových lokálních bratrstev, která nic nepotřebují více než klid na svoji práci.

Pro Prvnizpravy.cz
Ivan David