Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Týden na akciových trzích: Výhled na příměří a druhý týden růstu

Týden na akciových trzích: Výhled na příměří a druhý týden růstu

Akciové trhy tento týden rostly. Pozitivní byl výhled na příměří na Blízkém východě.  Výrazně klesla cena ropy a akcie tedy naopak vzrostly, komentuje Bohumil Trampota, analytik Komerční banky.

Ilustrační foto
12. dubna 2026 - 08:13

Pražská burza

Pražský index PX korigoval jen ve čtvrtek (-0,70 %), ostatní dny rostl (v pondělí byl svátek). Za celý o Velikonoční pondělí zkrácený týden dosáhl růst +4,54 % t/t.

Burzu tlačil nahoru opět finanční sektor. Erste Group si připsala +11,99 % t/t a stala se velikonočním zajíčkem. S tatarem ji naháněly Komerční banka (+6,03 % t/t) i Moneta (+4,72 % t/t). Růstem o +6,44 % t/t se neztratila ani pojišťovna VIG.   

Colt CZ bez podstatnějších zpráv posílil o +5,61 % t/t. V součtu to znamená třetí týdenní růst v řadě. Slušný výkon předvedlo růstem o +4,94 % t/t Primoco. Pravděpodobně je to reakce na zprávu, že postaví novou továrnu, která navýší kapacitu výroby. Kofola posílila za tento týden o +3,78 % t/t a vymazala tak většinu ztráty z předchozích čtyř týdnů. A po pěti týdnech si polepšil také Philip Morris ČR (+3,67 % t/t). Doosan Škoda přidala tento týden +1,26 % t/t a Karo Leather +0,65 % t/t.

ČEZ je jedním ze dvou titulů, které oslabily. ČEZ za tento týden klesl o 1,17 % t/t. Zajímavé je, že na ČEZu se ztratila likvidita. Aktivita investorů se, co se týká zobchodovaného objemu s akciemi ČEZu, smrskla na zhruba třetinu. Dlouhodobě tvořil asi 35 % objemu celé burzy. Tento týden asi jen 12 %.    

Nejhlubší ztrátu za tento týden zaznamenala emise CSG. A to přes uzavřený kontrakt v hodnotě 2,5 mld. USD. Cena její akcie spadla o 12,30 % t/t (v Amsterodamu -12,03 % t/t, krátce před pátečním závěrem). Cena se zastavila na 537,40 CZK, což je -11,61 % ve srovnání s IPO cenou (608 CZK). Výplach přišel ve čtvrtek (-6,47 %) a zejména v pátek (-7,47 %). Z mého pohledu se jednalo o naprosto přehnanou reakci trhu. I přes očekávání konce války na Ukrajině, který doufejme, že přijde co možná nejdříve, má před sebou obraný průmysl roky pozitivního výhledu.


USA

V USA se na rozdíl od evropských burz obchodovalo i v pondělí. Index S&P 500 rostl každý den a od pondělí do čtvrtka přidal +3,68 %. Dnes zahájil seanci výše o +0,2 %. Za celý týden by mělo být zhodnocení kolem +3,9 %.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 střídal dny poklesu s růstovými seancemi. Zejména vzhledem ke středečním +3,88 % za celý týden vzroste. Dnes, krátce před koncem obchodování, je silnější o +0,7 %. Za celý týden nicméně vzroste o asi +3,4 % t/t.

Podstatné korporátní zprávy

V pátek (10. 4. 2026) se konala valné hromada společnosti Colt CZ. Akcionáři na ní hlasovali o duálním listingu v Amsterodamu a navýšení kapitálu.  Jen připomínáme, že tato VH nehlasovala o navržené dividendě 30 CZK. O té rozhodnou akcionáři na červnové VH. CSG uzavřela kontrakt na dodání obraných systémů v hodnotě 2,5 mld. USD.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



Je podle Vás správné znovu otevírat otázku Benešových dekretů, jak navrhuje Péter Magyar?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
606
ČEZ
878
ERSTE GROUP BANK A
1254
KOFOLA CS
332
KOMERČNÍ BANKA
814
MONETA MONEY BANK
115.4
PHILIP MORRIS ČR A
16000
PHOTON ENERGY
33
PILULKA LÉKÁRNY
154
VIG
774
GEN DIGITAL
630
PRIMOCO UAV SE
890
GEVORKYAN
256