Svátek má: Stanislav

Regiony

Velikost textu:

Lékaři v kraji mohou pacientům s COVID-19 předepsat Bamlanivimab

Lékaři v kraji mohou pacientům s COVID-19 předepsat Bamlanivimab

​Přípravek Bamlanivimab je k dispozici také pro pacienty s onemocněním COVID-19 v Karlovarském kraji.

Ilustrační foto
28. března 2021 - 12:00

Na základě indikace ošetřujícím lékařem ho nyní mohou aplikovat formou infuze v Karlovarské krajské nemocnici jak v Karlových Varech, tak v Chebu.
V případě Bamlanivimab jde o neregistrovaný léčivý přípravek, u kterého je ministerstvem zdravotnictví přesně stanoven postup, za kterého je možná jeho indikace,” vysvětluje lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice MUDr. Dagmar Uhlíková. Je totiž určen pacientům s vysokým rizikem zhoršení klinického stavu. Typicky jde například o pacienty po transplantaci orgánů, onkologické pacienty, nebo osoby s chronickou obstrukční chorobou či plicní hypertenzí,” vysvětluje Uhlíková s tím, že pacient musí být v lehkém stavu onemocnění covid-19, kdy nevyžaduje hospitalizaci nebo léčebné podávání kyslíku. Zároveň nesmí mít potíže déle, než sedm dnů. I proto je nutné, aby aplikaci indikoval pouze praktický lékař, který zná stav svého pacienta, umí ho odpovídajícím způsobem vyhodnotit a posoudit, zda je pro pacienta vhodná indikace právě tohoto přípravku. V žádném případě není možné, aby pacient přišel přímo do nemocnice a dožadoval se podání.”

Podle krajského zastupitele pro oblast zdravotnictví MUDr. Josefa Märze je dostupnost Bamlanivimab v našem regionu pro rizikové pacienty skutečně klíčová. Aby byla dostupnost co nejvyšší, bude proto, vedle krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu, podáván pacientům také v Sokolově. Ještě během dnešního dne navíc Karlovarský kraj rozešle všem praktickým lékařům v regionu potřebné informace o tom, jak a komu tento přípravek indikovat tak, aby byl dostupný všem pacientům, kteří ho skutečně potřebují.”

Nezbytnou podmínkou pro podání neregistrovaného léčiva je seznámení pacienta s přínosem léčby možnými nežádoucími účinky a jeho písemný souhlas. Léčivý přípravek je následně možné podávat pouze u poskytovatele služeb lůžkové péče, což je v případě našeho kraje Karlovarská krajská nemocnice. Ta zřídila pro podávání tohoto přípravku samostatný stacionář, v pavilonu B v rámci covidové jednotky kožního oddělení.

V Chodově zprovoznil Karlovarský kraj další očkovací místo

Důležité je, aby pacient, který je praktickým lékařem indikován k podání přípravku Bamlanivimab a předem objednán k jeho podání, zamířil z domova pouze přímo do této stacionáře, a nepohyboval se z důvodu zamezení rizika přenosu kdekoliv jinde na veřejnosti. Pacient také musí počítat s tím, že po podání infuze je nutné na místě setrvat ještě nejméně šedesát minut. V Karlovarské krajské nemocnici v uplynulých hodinách tento přípravek obdržel už první pacient.

Informovala Jana Pavlíková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.nemkv)