Svátek má: Roland

Regiony

Velikost textu:

Letohrádek Ostrov představuje Divadlo světa Josefa Jíry

Letohrádek Ostrov představuje Divadlo světa Josefa Jíry

​Výstavou děl českého malíře, grafika a ilustrátora Josefa Jíry zahájil svůj provoz Letohrádek Ostrov.

Letohrádek Ostrov
16. května 2021 - 12:00

Pod názvem „Divadlo světa“ se skrývá celoživotní obrazové dílo umělce, který se stal vůdcem a mluvčím části své generace od padesátých do devadesátých let minulého století.

Jíra byl jedním ze zakládajících členů skupiny M 57. Letopočet v názvu skupiny znamená rok vzniku, písmeno M je zkratka slova Makarská, protože její členové se scházeli v malostranské vinárně Makarská. Josef Jíra využíval koncem 50. let a zvláště v letech 60. možnosti více cestovat. Zúčastnil se světové výstavy Expo 58 v Bruselu, v dalších letech navštívil Leningrad, Paříž, Egypt, Itálii, Řecko, Španělsko, Švédsko, Kubu, Arménii, Gruzii a řadu dalších zemí. Všechny tyto cesty měly výrazný vliv na jeho práci. Vznikla řada kreseb, grafických listů i obrazů. Hlavně však tyto cesty, zvláště v prvních letech, znamenaly seznámení se současným světovým uměním, ve kterém ho zaujala především díla expresionistů.

Zvonice v Krupce plnila i fortifikační funkci

Na výstavě v Letohrádku Ostrov si můžete prohlédnout všechny zásadní tematické okruhy jeho tvorby, kterými jsou například figurální malba, psychologicky motivovaný portrét, krajinomalba a další. Výstava obrazů je doplněna fotografiemi z umělcova života a výběrem z jeho cestovních deníků.

Karlovarský kraj nadále podporuje aktivity svých seniorů

Výstavu Divadlo světa je možné navštívit do 4. července 2021. Informovala Jitka Čmoková za Krajský úřad Karlovy Vary.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.letohrádek ostrov)