Svátek má: Stanislav

Regiony

Velikost textu:

O grant Oranžový přechod Nadace ČEZ lze žádat i letos

O grant Oranžový přechod Nadace ČEZ lze žádat i letos

Nejvíce srážek vozidel s chodci se podle statistik odehraje za šera či v noci, při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 procent.

Oranžový přechod Nejdek
9. dubna 2021 - 12:00

Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Získat mohou až 120 tisíc korun. Žádosti o letošní grant na nový Oranžový přechod ve městech či obcích přijímá nadace až do konce dubna.

„Celá pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne. Nadace ČEZ proto již sedmým rokem pomáhá smutné statistiky měnit. Nejčastěji chtějí žadatelé lépe osvětlit přechody v blízkosti mateřských a základních škol. Zvláště v zimních měsících, kdy děti chodí domů z různých kroužků až za šera, je důležité, aby byly pro řidiče hodně vidět. Máme radost, že Oranžové přechody si rychle získaly oblibu a přispívají k vyšší bezpečnosti v obcích,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Celkem již bylo od roku 2013 zrealizováno 11 projektů Oranžových přechodů v Plzeňském a 6 v Karlovarském kraji. V rámci celé republiky pak za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant více než 25 milionů korun na 172 projektů. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho grantu vybudovat dva i více. V tomto směru bezesporu zatím vedou severočeské Postoloprty na Lounsku s pěti přechodu z roku 2016, přičemž letos by mělo být v Krupce na Teplicku podle žádosti o grant z roku 2020 zrealizováno ještě o jeden přechod více.Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce jak v zastavěných oblastech (intravilán), tak i mimo ně (extravilán). „Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. Například na Plzeňsku to zatím byly Dobřany, které mají další Oranžový přechod i díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem, dále Chotěšov, Starý Plzenec, Horní Lukavice, Lužany, Rábí, Jesenice, Plzeň, Blovice a Líně. V Karlovarském kraji pak dvakrát Nejdek, Nové Sedlo, Drmoul, Jáchymov a Hroznětín,“ uzavřela Michaela Ziková.

V kostele sv. Jana Křtitele najdete cyklus unikátních maleb apoštolů, ale i čerty a neřesti

Karlovarskenovinky.cz informoval Ota Schnepp, regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:o.schnepp)