Svátek má: Roland

Zprávy

Velikost textu:

Blinken v Kyjevě: Konfrontace mezi mimozemšťanem a predátorem

Blinken v Kyjevě: Konfrontace mezi mimozemšťanem a predátorem

Návštěva ministra zahraničí USA Anthonyho Blinkena na Ukrajině se z absolutně protokolárního setkání stala významnou událostí. I když ve skutečnosti se během návštěvy nestalo nic průlomového, kromě dalších slov podpory a obav.

Vladimir Zelenskij a Anthony Blinken
7. května 2021 - 07:20

I na veřejnou nabídku ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského na setkání s americkým prezidentem Joe Bidenem Blinken odpověděl, že taková možnost zatím neexistuje . Přestože se Bidenovo setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem aktivně připravuje.
 
Ukrajinský portál „Strana“ zjišťoval politických analytiků, co znamená Blinkenova návštěva Kyjeva a jaké podrobnosti v zápisech ze schůzek šéfa amerického ministerstva zahraničí jsou pro Ukrajinu důležité. Zejména proč neexistovalo žádné osobní setkání s Razumkovem a Porošenkem (ačkoli „ozbrojenci“ byli na taková setkání připraveni, neboť obvykle se američtí hosté setkávali s vůdci frakcí)Konstantin Bondarenko, politolog:
„Spojené státy, v dobách bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ztratily  zájem o Ukrajinu. A nyní bude na Ukrajině položena nová vrstva spolupráce se Spojenými státy. Ukrajině bude opět nabídnuto, aby se vrátila pod americký protektorát, jak tomu bylo za Obamovy éry. To je hlavní bod Blinkenovy návštěvy.

Pokud jde o šéfa parlamentu Dmitrije Razumkova: podle jeho postavení se musí setkat s viceprezidentem Spojených států. Kdyby přišla Kammala Harisová, pravděpodobně by měla samostatné setkání s Razumkovem. A toto je čistě protokolární setkání.

Blinkenova návštěva Ukrajiny předchází schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentem Joe Bidenem. Blinken zpočátku cestoval do Velké Británie  A poté se rozhodl navštívit Ukrajinu, která je základnou americké politiky ve střední a východní Evropě. Cílem je nastínit novou vizi vztahů USA s Ukrajinou.

Zhoršení situace kolem Ukrajiny vedlo k tomu, že nám Spojené státy musely skutečně věnovat pozornost. A teď nemluvíme o osobním setkání Zelenského s Bidenem. Úroveň ministra zahraničí, je však přesně ta úroveň, kterou USA zaručily Ukrajině.

Hlavními detaily během návštěvy jsou prohlášení o potřebě reformy správy a řízení společností. USA si chtějí vyhradit právo kontrolovat procesy ve státních monopolech na Ukrajině prostřednictvím dozorčích rad: v Ukrzaliznitsa, Naftogazu a tak dále. A také vše, co souvisí s korupcí. Tradičně, pokud překládáme do lidské řeči z té diplomatické: udělali jste velkou chybu, která se dotkla Andrey Koboleva (bývalý předseda představenstva ukrajinské NAK Naftogaz - pozn. Red.).

Ukrajina si ve skutečnosti nevybírá, kterým směrem se vydat. V roce 2014 jsme dostali vektor a sledujeme ho. Krok doprava, krok doleva - střelba. Nedostatek subjektivity Ukrajiny je od roku 2004 více než zřejmá. “
 
Andriy Zolotarev, politolog:
„Blinkenova návštěva ukazuje, že to bude v blízké budoucnosti hlavní prvek americké politiky na Ukrajině. Jedná se o konfrontaci mezi zámořským„ mimozemšťanem “a ukrajinským„ oligarchickým predátorem “, na kterou jsou Američané připraveni vyhnat, vytlačit všemi možnými způsoby a prostředky. před dilematem: „Rozhodněte se, s kým jste, na čí straně.“

Pokračovat, protože každá předchozí ukrajinská vláda - „jednou nohou tady, druhou tam,“ - již nebude fungovat.
 
Je zajímavé, že právě včera řada zlodějů zbraní rozvířila tezi, že si Američané stanovili podmínku: říkají, že vedoucí prezidentské kanceláře Andrej Jermak by neměl být přítomen na setkání s Blinkenem, protože u nich je ruský špión. Ale vidíme výsledek - Ermak je přítomen.
 
Absence osobního setkání mezi Petrem Porošenkem a Blinkenem však signalizuje, že Petr Aleksejevič je ve smyslu Spojených států plýtváním: Svou práci odvedl. Ano, bude si podávat ruce, ale nebudou na něj sázet: každý si pamatuje, kdo způsobil problémy synovi amerického prezidenta Joe Bidena. Tak či onak se do toho zapojil Petr Porošenko  a Biden si to velmi dobře pamatuje.
 
Blinkenovo neúspěšné osobní setkání s Dmitrijem Razumkovem jen naznačuje, že Američané se na něj stále dívají. Jsou to velmi pragmatičtí lidé. Soudě podle zasvěcených informací ho Američané považují za politickou osobnost.
 
Blinkenova návštěva primase OCU Epiphanius zase naznačuje, že Spojené státy budou i nadále hrát náboženskou kartu. A nikoho nezajímá, že to v očích věřících vypadá jako čistě politický projekt.
 
Z ekonomických otázek se Američané budou primárně zajímat o energii a půdu. Splnění této „domácí úlohy“ Ukrajinou se stane podmínkou pro další půjčování. Pokud úkol není dokončen, nebudou peníze.
 
Nemyslím si, že bychom měli očekávat zhoršení na východě Ukrajiny. Připravuje se schůzka mezi Joe Bidenem a Vladimirem Putinem a před tímto setkáním sotva dojde k radikálním krokům. “
 
Dmitrij Raimov, politický stratég:
„ Zajímal jsem se o samotné pořadí schůzek. Proč se Blinken poprvé setkal s poslanci Nejvyšší rady, a ne s prezidentem? Před setkáním s prezidentem (kterému zjevně nese nějaké pokyny) Blinken shromažďuje informace od všech hlav frakcí, včetně opozičních. Vypadá to, jako by americký vyslanec před pokáráním prezidentovi vymýšlel, za co by měl pokárat. Mírně řečeno, je to projev nedůvěry.
 
Důležité jsou také akcenty, které zazněly na tiskové konferenci. Blinken zdůraznil potřebu setkávat se s veřejnými organizacemi, čímž zdůraznil jejich význam a míru vlivu na domácí politiku Ukrajiny. Není vyloučeno, že na Ukrajině budou probíhat diskuse o nějakém novém politickém projektu, podobně jako o „Hlasu“. K tomu však ukrajinští aktivisté potřebují především finanční podporu od Bílého domu a podniků, které se na to dívají.
 
Samotná návštěva Blinkena na Ukrajině na pozadí Zelenského dlouhého čekání na volání od Bidena je jakýmsi uznáním. Říkají, že my, Spojené státy, uznáváme, že jste prezidentem v této zemi, a jsme připraveni s vámi mluvit. Zda však k nějakému politickému rozhodnutí dojde po Blinkenově návštěvě, je na základě prvních prohlášení a schůzek stále těžké říci. To by mohlo být vše jasnější v příštích několika týdnech.
 
Setkání Zelenského a Bidena je možné, ale až poté, co se Biden setká s Putinem. Aby se takto „nevyplašil“ šéf Bílého domu, Ukrajina nepřistoupila k diskusi o citlivých otázkách (NATO, zbraně, vakcíny).
 
To je důležité. V důsledku tiskové konference jsme neslyšeli žádná konkrétní prohlášení o NATO. Stejně jako jasné odpovědi a objednávky týkající se „Nord Stream-2“. A prezident Zelenskij se z nějakého důvodu nedotkl ani tohoto tématu, alespoň veřejně. Od prezidenta jsme neslyšeli konkrétní otázku, a tedy ani Blinkenovu odpověď na Donbas - co se stane dál? Zmrazujeme konflikt, jsme ve válce - nebo co? Přinejmenším bych chtěl tyto zprávy přijímat veřejně. Ale nevylučuji možnost, že takové otázky byly přesto položeny, jen odpovědi na ně jsou za zavřenými dveřmi. “
 
Vadim Karasev, politolog:
„Blinken je kariérní diplomat, není Trumpem. Jeho návštěva se odehrává v přísných diplomatických předpisech: žádná jasná prohlášení, vše je velmi efektivní, protokolární a rituální.
 
Pokud jde o setkání s Razumkovem, mohu říci, že Blinken je ministr zahraničních věcí, je vedoucím amerického ministerstva zahraničí. Proto se nejprve setkal s ukrajinským ministrem zahraničí Dmitrijem Kulebem. Blinken není ani prezidentem, ani viceprezidentem. Komunikuje na výkonné úrovni. Je také zcela pochopitelné, že Blinken uspořádal kolektivní setkání s parlamentními frakcemi. Samostatná schůzka s Petrem Porošenkem by byla z diplomatického hlediska nesprávná. Vzhledem k tomu, že Blinken je vedoucím exekutivy, nemá smysl mít podezření na absenci individuálních schůzek mezi Blinkenem a Razumkovem a Porošenkem. Jeho status by neměl být.
 
Ve Spojených státech se záměrně zaměřily na úzké proniknutí do vnitřních procesů na Ukrajině, jejich naslouchání a ovlivňování: reformy, boj proti korupci, deoligarchizaci a zachování dozorčích rad ve státních společnostech spolu s principy správy a řízení společností. "

Michail Pogrebinský, politolog:
„dá se, že tým ministerstva zahraničí přišel k nevěstě a posoudil současné ukrajinské vládce. Podle výsledků návštěvy ministra zahraničí byli s Zelenským pravděpodobně spokojeni a považovali za možné s ním dále spolupracovat." pokud je nasměrován správným směrem, aby se neodchýlil od jejich jasných pokynů.

Ze situace na východě nebyly žádné zvláštní signály. Je to měkký náznak, „není silné to tam šustit.“ Ale na ideologické linii byl jasný signál, že pokračují ve svých akcích proti ukrajinské pravoslavné církvi. Je naprosto nepřijatelné, když hostující diplomat komunikuje pouze s konkrétní církevní osobností. Ale to je další důkaz, že nejde o náboženskou organizaci, ale o rozkol v pravoslaví s americkou pomocí.

Obecně lze po této návštěvě předpokládat, že ukrajinský tým zváží, že jejich strategie rozdrcení nepřátel je schválena ministerstvem zahraničí. Nyní si můžete bezpečně myslet, že „Texas by měl být Texasany okraden.“
 
Vitaliy Kulik, politolog:
„Ukrajina je klientskou zemí Spojených států. Jsme klienty jejich pomoci, klienti v otázkách bezpečnostního, ekonomického, finančního a technologického sektoru. Proto nyní Bankova čelí velmi obtížným obdobím. Konec konců „, odvolání předsedy představenstva NJSC Naftogaz z Ukrajiny„ Stejný Andrej Kobolev Bankova ho chtěl vysvětlit svými styky s oligarchou Igorem Kolomoiským nebo chybami ve správě a řízení společnosti. Proto je snaha vysvětlit to vazbami na Kolomoiskyho směšné .
 
Všechny „vzdušné zámky“ spojené s bezpečností, které se pokusí „prodat“ na Bankově, budou rozbity ohledně specifikačních otázek Nulandové. O řízení vojensko-průmyslového komplexu, budoucnosti „Motor Sichi“ a továrnách na tanky, o absenci továrny na náboje orientované na západní muniční standardy. To vše souvisí s naší budoucí možnou žádostí o členství v NATO. Nebude možné se zbavit pouhého prohlášení o záměru nebo obecných frází. Banka bude muset odpovědět na konkrétní otázky.
 
Myslím, že po této návštěvě nastanou velké problémy v politických vyhlídkách Andreje Jermaka. Nevylučuji jeho rezignaci v důsledku této návštěvy, protože to byl Jermak, kdo zatáhl Zelenského do nepříjemné situace se Spojenými státy. Je to on, kdo je zodpovědný za kontakty s Rudym Giulianim (Trumpův právník - pozn. Red.), Za příběh s Wagnerity, za podivné dohody s Rusy o válce, míru a plynu.
 
(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua.foto:arch.)